یونان

سفر به جزیره کرت

بندر ونیزی در هراکلیون

امروز مهم ترین و هیجان انگیزترین روز سفر دریایی ما به یونان بود. جزیره ای رویایی که سالها آرزوی دیدن اش را داشتیم در نزدیکی ما بود و همانطور که در سفرنامه رودس تا سانتورینی نوشتیم عصر امروز به سانتورینی می رسیدیم. قبل از آن، از ساعت 7:30 صبح تا 12 ظهر اقامت کوتاهی در بندر هراکلیون در جزیره کرت خواهیم داشت و بعد از حدود 3 ساعت دریانوردی به سانتورینی خواهیم رسید. طبق معمول صبح زود به جزیره رسیدیم و ترجیح دادیم تا زمان رونق گرفتن شهر، استراحت کرده و کمی دیرتر حرکت کنیم. حدود ساعت 8 از کشتی خارج شدیم، از شکل و شمایل بندر معلوم بود در جزیره ای بزرگ توقف کرده ایم. در واقع هراکلیون (Heraklion) مرکز جزیره کرت (Crete) و بزرگترین شهر این جزیره است که جزء شهرهای بزرگ یونان (البته نه در حد آتن و سالونیک) به شمار می رود. فرودگاه هراکلیون پس از فرودگاه آتن دومین فرودگاه پر تردد یونان است که در سال 2015 با 44000 پرواز 6 میلیون مسافر را جابجا کرده است. می توان با فرودگاه امام خمینی مقایسه کرد که در همین سال طی 50000 پرواز 7.2 میلیون مسافر را جابجا کرده است.
فاصله محل توقف کشتی تا خروجی بندر با پای پیاده نسبتا طولانی بود که با اتوبوس رایگان نیز امکان تردد وجود داشت. از بندر که خارج شدیم مطابق علایمی که در کف پیاده رو درج شده بود و مرکز شهر را مشخص می کرد حرکت کردیم. هر چند صد متر، نیز نقشه بزرگ شهر که موقعیت فعلی ما را نیز نشان میداد خودنمایی میکرد. مسیر منتهی به مرکز شهر از کنار بندر ونیزی میگذشت، بندری قدیمی با تعداد زیادی قایق موتوری که تاریخی طولانی از جنگ بین جمهوری ونیز و حکومت عثمانی را یدک میکشد. جمهوری ونیز حکومتی ایتالیایی بود که بین سال‌های ۶۹۷ تا ۱۷۹۶ میلادی بر بالکان، شمال شرقی ایتالیا (منطقه ونیز) و بخش‌هایی از جزایر یونان (از جمله همین جزیره کرت و جزیره میکونوس که در همین سفر در آن پای گذاشتیم) حکمرانی می کرد و پس از بیش از ۱۰۰۰ سال حکومت در بهار ۱۷۹۶ در جریان جنگی دریایی و جنگ‌هایی با امپراتوری اتریش نابود شد و جزئی از خاک اتریش شد. ظاهرا در سال 1204 جمهوری ونیز شهر هراکلیون را خریده و خانواده های زیادی از ونیز به این شهر مهاجرت کرده اند. البته عثمانی ها هم بیکار ننشسته اند و برای تسلط بر جزیره 21 سال (از سال 1648 تا 1669) آن را محاصره کرده اند که گمان می رود طولانی ترین محاصره تاریخ باشد.
مسیر نسبتا طولانی در کنار بندر ونیزی را تا رسیدن به ابتدای خیابانی با شیب تند طی کردیم. این خیابان که 25 آگوست نام دارد ارتباط بین مرکز شهر و بندر را برقرار میکند. طبق معمول مناطق توریستی، دو سمت خیابان مملو از فروشگاه های فروش سوغاتی بود، از کارت پستال های رنگ وارنگ تا زیتون و روغن آن در انواع بسته بندی های شیک.
با رسیدن به انتهای خیابان بساط کافه ها بیشتر شد و به فواره مشهور شیر ها دیدیم. در این فواره 4 شیر نشسته به چشم می خورد و به نام فواره Morosini نیز معروف است. عملا نه به منظور تزئین بلکه با هدف رساندن آب به هراکلیون تشنه طراحی و احداث شده است. در سالهای دور، هراکلیون فاقد هر نوع چشمه بوده و مردمان آن با ذخیره کردن آب باران، آب آشامیدنی خود را تامین می کردند. موروسینی تصمیم به انتقال آب از 15 کیلومتر دورتر به این شهر گرفت و سرانجام این فواره را پس از 14 ماه تلاش در سال 1628 افتتاح کرد. جالب توجه تر این که، میدانی که این فواره واقع شده در قرن ده میلادی، صاحب بزرگترین بازار فروش برده در مدیترانه شرقی بوده است. به هر حال با پرسه در اطراف میدان و ثبت تعدادی عکس و در حالی که مدام چشم به ساعت داشتیم تصمیم به برگشتن به سمت ساحل و رلکسیشن در کنار آب زلال دریای اژه گرفتیم. مسیر این بار سراشیبی بود و راحت تر طی کردیم. تعداد زیادی ساحل زیبا در هراکلیون و کل جزیره کرت وجود دارد که به دلیل زمان توقف کوتاه کشتی ها استفاده از آنها مشکل است. هر چند موقعیت ساحلی که ما انتخاب کردیم نزدیک ترین به کشتی بود، ولی باعث شد تا از بندر کشتی های کروز دور شویم.
زمان به سرعت سپری می شد و فرصت زیادی تا حرکت کشتی باقی نمانده بود. طبق یک قاعده نانوشته بین خودمان، استفاده از تاکسی را خیلی تشریفاتی فرض کردیم و پیاده مسیر حدود سه کیلومتری را طی کردیم. با پاهای خسته داخل کشتی شدیم و بلافاصله به سمت رستوران حرکت کردیم تا ناهار را زودتر از سایر روزها بخوریم. دلیل آن نیاز به گرفتن نوبت جهت پیاده شدن از کشتی بود، در واقع به دلیل عمق کم آب در جزیره سانتورینی، امکان پهلو گرفتن برای کشتی های کروز وجود ندارد و مسافرین با استفاده از قایق هایی که tender نامیده می شوند به جزیره منتقل می شوند. به دلیل ظرفیت پایین قایق ها و برای جلوگیری از ازدحام، شماره های 1 تا 8 در پذیرش کشتی از ساعت 13:30 توزیع می شد تا تقدم افراد برای سوار شدن و بالطبع رسیدن زودتر به جزیره را مشخص کند. ما هم شماره 2 را گرفتیم و به سمت کابین حرکت کردیم تا با خیال مقصدی رویایی کمی استراحت کنیم.

 ادامه دارد

بندر ونیزی هراکلیون

بندر ونیزی هراکلیون در یک صبح دلچسب پائیزی

بندر ونیزی در هراکلیون

همان بندر ونیزی

بندر ونیزی در یونان

میدان مقابل بندر ونیزی

جزیره کرت و معماری عثمانی

سبک معماری عثمانی در هراکلیون

ساختمان سازی یونانی

ساختمان هایی در کنار بندر که سابقا به عنوان مهمات خانه و نظایر آن استفاده میشد وجود دارد

کرت یونان و فواره

فواره شیرها و حوضچه های متعدد آن، که برای سهولت استفاده همزمان تعداد زیادی از مردم ایجاد شده بود (توضیح مفصل را در متن بخوانید)

ساحل جزیره کرت

آب زلال در ساحل جزیره کرت

کشتی کروز یونان

کشتی دل آب را می شکافت و به سمت سانتورینی پیش می رفت

کشتی کروز یونان

یکی از دلچسب ترین انتظار ها، انتظار دیدن سانتورینی بود

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

43 دیدگاه در "سفر به جزیره کرت"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین
Maani

سلام.
به به چقدر عالی نوشته اید.بسیار جذاب و دلنشین.
ممنون میشمروش استفاده ازاینترنت رو برای من هم ارسال بفرمائید.

sina zandi

سلام، مرسی از سفرنامه قشنگ و جذابتون
میشه روش استفاده از اینترنت کشتی رو واسه منم بفرستین؟

rha

سلام و خسته نباشید به شما
تشکر از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید
من هم درخواست دارم روش استفاده از اینترنت کشتی را برایم ارسال کنید .

علي

سلام لطفا روش استفاده از اینترنت رو برام ارسال کنید متشکرم

مهدی

سلام.ممنونم بابت اطلاعات خوبی که از این سفر در اختیارم گذاشتین. اگه امکان داره لطفأ روش استفاده از اینترنت رو برام ایمیل کنین.متشکرم

علی

با سلام و تشکر از شما به خاطر وقتی که میگذارید .
ما قراره دو هفته دیگه این سفرو بریم لطفا روش استفاده از اینترنت کشتی رو برام ایمیل کنین .

مازيار

میشه لطفا روش استفاده از اینترنت رو براى من هم ارسال کنید؟

شهرزاد

باسلام و تشکر از سفرنامه خوبتون
میخواستم خواهش کنم روش استفاده از اینترنت برام ایمیل کنید و میخواستم بدونم این کشتی کروز استخر هم داره؟

ابراهیم

با سلام مجدد لطفا اگر امکان دارد سفر به سانتورینی را بنویسید با تشکر فراوان

سلام بر خانواده دوست داشتنی مسافر کشتی. جذاب و زیبا بود. هرچند از نگاه ما اون جزیره ای که آسیاب بادی داشت بسیار قشنگتر بود.
راستی چرا اطلاعات تکمیلی رو ایمیل می کنین؟! شاید بهتر باشه همینجا بزارین تا همه استفاده کنن!
شاد و سلامت باشید

wpDiscuz