فن سفر

سفر ارزان به اروپا

پی چارلز پراگ چک

بسیاری از شهرهای گران قیمت دنیا در اروپا واقع شده و سفر به آنها برای خیلی از مردم، دست نیافتنی و رویایی به نظر می رسد. اما با انتخاب روش های سفر ارزان مانند کوله پشتی گردی (backpacker) که هر روز بیشتر مورد توجه قرار میگیرد می توان به بسیاری از مناطق زیبای قاره سبز سفر کرد. سایت Priceoftravel در شش سال گذشته لیست کاملی از هزینه یک روز اقامت در شهرهای مختلف جهان بر اساس این سبک سفر را ارائه نموده است. در سال 2016 لیست اروپایی این سایت شامل 56 شهر مهم در رده ارزان تا گران بوده و این لیست تقریبا با لیست سال 2015 مشابه بوده و نه تنها در بسیاری از موارد افزایش قابل توجهی در هزینه ها وجود ندارد بلکه در برخی موارد، حتی هزینه سفر کاهش یاقته است. در ادامه و بر اساس لیست سایت مذکور، تعدادی از ارزانترین مقاصد اروپایی به همراه هزینه یک روز کامل اقامت و گردش را معرفی می کنیم. این هزینه ها که شامل اقامت در Hustle یا مسافرخانه، حمل و نقل داخل شهری، خورد و خوراک و نوشیدنی و همچنین دیدار از جاذبه های توریستی است بر حسب دلار تنظیم شده است. نکته جالب توجه اینکه اکثر شهرهای ارزان این لیست خارج از محوده شینگن بوده و سفر به آنها برای هموطنان ما سهولت بیشتری دارد.

کیف (اوکراین)

کیف پایتخت اوکراین یکی از شرقی ترین شهرهای قاره سبز بوده سفر ارزان به کیف اوکراین و در دوران شوروی، سومین شهر بزرگ این کشور به شمار می رفت. این شهر همیشه یکی از اولین گزینه های سفر ارزان در بین تمام شهرهای اروپایی به شمار می رود و بحران سیاسی سالهای اخیر به بهبود موضوع کمک کرده است. در سالهای اخیر پرواز مستقیم به این شهر از فرودگاه امام خمینی برقرار شده و برخی شرکتهای مسافرتی پکیج هایی برای سفر به این کشور تنظیم کرده اند. برابر بررسی سایت Priceoftravel هزینه های یک روز سفر شما به Kiev بر حسب دلار برابر خواهد بود با:
اقامت: 4      حمل و نقل: 1       تغذیه: 18    ورودیه: 1             {جمع: 26}

بخارست (رومانی)

پایتخت رومانی در سال جاری، در بحث هزینه های اقامتی کاهش مناسبی داشته و رتبه دوم ارزان ترین مقصد اروپایی را به خود اختصاص داده است.
اقامت: 10    حمل و نقل: 1       تغذیه: 13    ورودیه: 3             {جمع: 27}

صوفیه (بلغارستان)

صوفیه از سالهای دور در لیست تورهای شرکت های گردشگری ایرانی نیز وجود داشته است و قرار گرفتن آن در رتبه چهارم بعید به نظر نمیرسد.
اقامت: 8      حمل و نقل: 1       تغذیه: 14    ورودیه: 4             {جمع: 27}

بلگراد (صربستان)

شهر مشهور بالکان که در دهه 1990 مشکلات بزرگی را پشت سر گذاشت هم اینک تلاش زیادی برای جذب توریست دارد. بخشی از جامعه هدف آن در سالهای اخیر گردشگران کشور ما بوده و تورهای جدیدی برای سفر به بلگراد معرفی شده است.
اقامت: 7      حمل و نقل: 2       تغذیه: 16    ورودیه: 3             {جمع: 28}

بوداپست (مجارستان)

شهر بسیار زیبای بوداپست در رده هفتم واقع شده است که میتواند بهترین گزینه برای تجربه اروپای شرقی باشد، به شرطی که از عهده ویزای شینگن بر آیید.
اقامت: 9      حمل و نقل: 3       تغذیه: 15    ورودیه: 5             {جمع: 32}

زاگرب (کرواسی)

شهر ساحلی و زیبای زاگرب هرچند نیاز به توقف طولانی ندارد اما به دلیل واقع شدن در لبه مرز شینگن میتواند بوی اروپای مرکزی را به مشام برساند. این شهر در رتبه دهم واقع شده و با داشتن ویزای شینگن میتوانید بدون نیاز به ویزای کرواسی به آن تردد کنید.
اقامت: 9      حمل و نقل: 3       تغذیه: 17    ورودیه: 4             {جمع: 33}

استانبول (ترکیه)

این یکی را سفر ارزان به استانبول خیلی از مردم کشورمان مثل کف دست می شناسند! شهر اروپایی کشور همسایه نیازی به تعریف ندارد. اگر هزینه های استانبول گردی برای خیلی ها مناسب به نظر برسد، قطعا شهرهای بالاتر از آن (که لیست کردیم) توجیه اقتصادی خوبی برای رفتن و دیدن دارند. البته مشکل اصلی شهرهای ردیف های قبل، عدم وجود پرواز مستقیم و با نرخ مناسب از ایران است که این مورد در استانبول کاملا حل شده است.
اقامت: 8      حمل و نقل: 3       تغذیه: 16    ورودیه: 9             {جمع: 36}

سن پترزبورگ (روسیه)

یکی از زیباترین شهرهای جهان که به ونیز شمالی معروف است در رده 14 سایت Priceoftravel قرار گرفته است. سفر به آن در کنار مسکو و در قالب یک پکیج هفت روزه به سهولت از تهران و در فصول گرم سال ممکن است.
اقامت: 6      حمل و نقل: 1       تغذیه: 23    ورودیه: 6             {جمع: 36}

پراگ (جمهوری چک)

پراگ در دهه 1990 به عنوان یک مقصد ایده آل سفر ارزان مورد توجه جهانگردان و حتی شهروندان اروپایی بود. با اینکه در سالهای اخیر هزینه سفر به این شهر افزایش یافته است، اما همچنان یک مقصد عالی برای کشف زیبایی های اروپایی شرقی است. میتوانید تصاویر سفر ما به این شهر مینیاتوری را در این پست ببینید.
اقامت: 10      حمل و نقل: 2       تغذیه: 19    ورودیه: 10             {جمع: 41}

لیسبون (پرتغال)

پرتغال هم یکی از کشورهایی است که سفر به پرتغال با بحران مالی دست به گریبان است. در سفری که به این کشور داشتیم رستوران ها خالی از مشتری بوده و مشکلات مالی به وضوح قابل درک بود. شاید همین وضع توجیه خوبی باشد برای سفر به غربی ترین کشور اروپایی که در لبه اقیانوس اطلس قرار گرفته است. میتوانید بخش هایی از عکسهای اختصاصی ما از پایتخت پرتغال را در مطلب تصاویر سفر به لیسبون مشاهده کنید.
اقامت: 11      حمل و نقل: 3       تغذیه: 27    ورودیه: 6             {جمع: 47}

 آتن (یونان)

تاسیسات زیربنایی که برای المپیک 2004 ایجاد شد و در سالهای بعد یکی از عوامل بحران اقتصادی یونان گردید، آتن را مهیای یک سفر ارزان کرده است. پرواز مستقیم با نرخ مناسب از تهران و حتی سفر دریایی بدون ویزای شینگن، شرایطی را مهیا کرده است که ممکن است در سالهای بعد دیگر وجود نداشته باشد. پس اگر قصد دیدن مهد تمدن را دارید دیدار این شهر تاریخی را فراموش نکنید. سفرنامه دریایی ما که بدون ویزا و از طریق ترکیه رقم خورد در این لینک منتشر شده است.
اقامت: 11      حمل و نقل: 3       تغذیه: 29    ورودیه: 9              {جمع: 52}

 مادرید (اسپانیا)

در میانه لیست پایتخت ماتادورها قراردارد. شهر کلاسیک اسپانیا می تواند چند روز دلپذیر برای شما فراهم کند.
اقامت: 15      حمل و نقل: 3       تغذیه: 27    ورودیه: 11             {جمع: 56}

 ونیز (ایتالیا)

پس از مادرید که در سفر به ونیز میانه لیست 56 شهر اروپایی قرارداشت، هزینه بصورت تصاعدی افزایش می یابد و عملا نمی توان آنها را به عنوان مقاصدی ارزان معرفی کرد. اما برای مقایسه ونیز که در رده 55 واقع شده است را بیان میکنیم. برای حسن ختام مطلب، میتوانید دو سری آلبوم تصاویر سفر به ونیز دلفریب را در این پست و این پست مشاهده کنید.
اقامت: 39      حمل و نقل: 8       تغذیه: 39    ورودیه: 13             {جمع: 99}

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

8 دیدگاه در "سفر ارزان به اروپا"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین
rha

تشکر فراوان از اشتراک گذاشتن تجربیاتتون
من چند ماه دیکه تصمیم به سفر بیه یونان را دارم و میخوام سفر مقرون به صرفه ای را داشته باشم
بنظر شما ایا سفارت یونان برای گرفتن ویزا شنگن مناسب است ؟
من از سفارت هلند اقدام کرده ام

حمید

سلام .من همسرم چند روز دیگه با پرواز ایرانر وارد پاریس میشم .چند تا سوال داشتم با توجه به اینکه من سه روز میخواهم در پاریس باشم ،چه هتلی رو به من پیشنهاد میدید که ارزون و در مرکز شهر باشه که رفت وامدم خیلی هزینه نداشته باشه .در ضمن من قصد دارم برای دیدن خواهر همسرم به شهر برمه المان بروم وخیلی دوست دارم با اتوبوس این سفر انجام بدم ایا خوبه واگر خوبه شما میتونید من راهنمایی کنید که چگونه این سفر را انجام بدم

Nil

سلام، من و همسرم میخوایم از سفارت یونان اقدام کنیم برای شنگن و از اونجا تا جایی که بتونیم تو حدود ١٠،١٢ روز چند تا کشور رو هم ببینیم. که همسرم دوس داره پاریس و زوریخ هم جزوشون باشه. حالا اصلا با این فرصت نسبتا کم میشه جز این شهرا جای دیگه رو هم دید؟ بهترین حالت واسه رسیدن به پاریس چیه؟ راستش خوندن سفرنامه ها یکم گیجم کرده. چون نمیدونم از اتن باید به چه مقصدی خارج بشیم!؟

درود بر شما . موضوع بسیار جالبی بود. هرچند جالبتر می شد اگه راههای گرفتن ویزا از برخی از این کشورها مثل رومانی رو هم می شد شرح داد!
شاد و سلامت باشید

wpDiscuz