ترکیه یونان

سفرنامه کشتی کروز و سفر بدون ویزا به یونان

کشتی کروز کوش آداسی

خیلی وقت بود آرزوی دیدن یونان و بطور ویژه آتن رو داشتیم ولی مشکلات اخذ ویزای شنگن مانع از عزم جدی ما برای این سفر میشد. تا اینکه یاد آگهی های تور کشتی کروز افتادم که ادعا میکرد بدون ویزا میتواند شما را از طریق ترکیه به یونان برساند. با اینکه چند نفر از دوستان، این کروز را تجربه کرده بودند ولی اطلاعات ضد و نقیضی داشتم و واقعا نمیدونستم روال این سفر دریایی چگونه است.

مسیر سفر کشتی کروز در برنامه ۳ شب

مسیر سفر کشتی کروز در برنامه ۳ شب

به هر حال دل رو به دریا زدیم و با اینکه میدونستیم اگر خودمون شخصا برنامه را تنظیم کنیم ارزان تر در میاد ولی از طریق یکی از آژانس ها بلیط رفت و برگشت به ازمیر، دو شب اقامت در این شهر (یک شب قبل از کروز و یک شب بعد از کروز) و همینطور رزرو کشتی کروز را خریداری کردیم. کشتی کروزی که بدون ویزای شینگن به جزایر یونان و البته آتن سفر میکرد متعلق به یک شرکت قبرسی به نام Celestyal است. این شرکت که در مقایسه با سایر غول های صنعت کشتی کروز مانند MSC یا NCL کوچکتر می باشد در حال حاضر چهار کشتی کروز دارد که جدیدترین آنها با نام Odyssey میزبان ما در این سفر بود و بالطبع امکانات و هزینه های آن نسبت به رقبایی که نام بردم پایین تر بود. در حال حاضر توسط این کشتی دو برنامه چهار روزه و سه روزه در هر هفته به مقصد جزایر یونان ارایه می شود، یعنی سفر شما یا از شنبه تا سه شنبه و یا از سه شنبه تا شنبه خواهد بود که در گزینه سه روزه یکی از جزیره ها (جزیره مشهور رودس) حذف می شود.

مسیر سفر کشتی کروز در برنامه ۴ شب (انتخاب ما)

مسیر سفر کشتی کروز در برنامه ۴ شب (انتخاب ما)

انتخاب ما برنامه چهار روزه بود تا علاوه بر بازدید از جزیره رودس نهایت استفاده را از مدت اقامت در کشتی داشته باشیم. سفر ما از بندر کوش آداسی ترکیه در نزدیکی ازمیر آغاز و به همانجا ختم می شد. برای رسیدن به این بندر می توانید مسیر زمینی از مرزهای ایران را انتخاب کنید، یا از یکی از شهرهای نزدیک به ایران مانند وان با پروازهای ارزانی مانند سان اکسپرس با کمتر از 300 لیر ترکیه سفر رفت و برگشت به ازمیر داشته باشید و یا اینکه از طریق پروازهای مستقیم ازمیر و یا حتی از طریق استانبول به ازمیر سفر کنید. در صورت انتخاب سفر هوایی و با توجه به عدم وجود فرودگاه در کوش آداسی، شما مجبور به طی مسیر یک ساعته ازمیر به کوش آداسی در زمان رفت و برگشت به کشتی خواهید بود که باید آن را مد نظر داشته باشید. در این حالت اکیدا توصیه میکنیم که یک شب اقامت قبل از کروز داشته باشید تا در صورت تاخیر و یا تغییر در برنامه پروازی در رسیدن به کشتی دچار مشکل نشوید.
ما که به صورت هوایی به ازمیر سفر کرده بودیم، پس از یک شب اقامت در این شهر و صرف صبحانه در هتل به سمت کوش آداسی حرکت کردیم. علیرغم درج ساعت 13:30 برای حرکت کشتی، اعلام شده بود که حداکثر تا ساعت 11 در کشتی باشیم که اگر چنین سفری برای شما نیز محقق شد حتما به این نکته توجه نمایید. مسیر بین دو شهر و همینطور کوش آداسی، سرسبزتر از ازمیر بود. صف نسبتا طولانی برای ورود به بندر وجود داشت. در اولین گام به ازای هر چمدان یک اتیکت تحویل می شود تا شماره کابین خود در کشتی را (که قبلا هنگام رزرو مشخص شده است و در سطرهای پایینی توضیح بیشتری در مورد آن خواهم داد) بر روی آن نوشته و به چمدانها وصل کنید. برای من جالب بود که تشریفات بندر مشابه فرودگاه بود، یعنی پس از بازرسی های دقیق و کامل امنیتی از مسافرین و کلیه وسایل همراه به گیت گذرنامه می رسید، بعد از ثبت مهر خروج از ترکیه وارد فضای فروشگاه های Tax Free شده و با مقداری پباده روی به پای کشتی میرسید. با توجه به شهرت و جذابیت آثار باستانی Ephesus در کوش آداسی برای توریست های اروپایی، کشتی های متعددی در بندر پهلو گرفته بود و دقیقا مشابه فرودگاه ها در ال سی دی های متعدد برنامه حرکت و زمان تاخیر کروزها مشخص بود. کسانی که مثل ما در آستانه اولین سفر با کشتی کروز بودند مشغول عکاسی در کنار کشتی های غول پیکر بودند. با حمل چمدانها به پای کشتی رسیدیم جایی که چمدانها تحویل و توسط تسمه های نقاله به داخل کشتی حمل می شد، پس از آن میزهایی تعبیه شده بود که پاسپورت ها دریافت و برای هر پاسپورت یک رسید ارائه میشد. همزمان یک کارت بارکد دار که اسم هر مسافر، شماره اتاق و تاریخ اعتبار کارت در آن درج شده بود به شما تحویل می شد. با این روش شما علاوه بر استفاده از کارت به عتوان کلیذ اتاق در ورود به هر بندر و خروج از آن نیازی به پاسپورت نداشته و صرفا با نشان دادن کارت تردد میکنید. همچنین در پشت کارت All inclusive بودن کارت و یا خلاف آن درج شده بود. به صورت خودکار همه کارت ها All inclusive است مگر برای کودکان. در خصوص خدمات All inclusive در مطلب بعدی توضیحات کاملی ارائه خواهم کرد.

روزمقصدنام بندرساعت ورودساعت خروجتوضیح
سه شنبهKuşadası۱۳:۳۰
سه شنبهPatmos۱۶:۳۰۲۱:۳۰سفر به جزیره با قایق از کشتی صورت میگیرد
چهارشنبهRhodes۷:۳۰۱۸:۳۰
پنجشنبهCreteHeraklion۷:۳۰۱۲:۰۰
پنجشنبهSantorini۱۶:۰۰۲۲:۰۰سفر به جزیره با قایق از کشتی صورت میگیرد
جمعهAthensLavrion۶:۰۰۱۴:۰۰بندر بیش از یک ساعت با آتن فاصله دارد
جمعهMykonos۱۸:۳۰۲۳:۳۰سفر به شهر با اتوبوس از بندر صورت میگیرد
شنبهKuşadası۷:۳۰

قسمت هیجان انگیز سفر فرا رسیده بود: سوار شدن به کشتی. در قسمت نگهبانی کشتی و به محض ورود از شما عکس ثبت می شود تا ضمن تطابق در هنگام ورود و خروج برای حوادث احتمالی مورد استفاده قرار گیرد. پس از آن یک اکیپ عکاسی حرفه ای منتظر شماست تا در  صورت تمایل عکس شما را در کنار عکس بزرگ کشتی و یک تیوب نجات ثبت کند که البته مثل همیشه پاسخ منفی از یک ایرانی میشنود!!
کشتی Celestyal Odyssey شش طبقه (طبقات 2 تا 7) قابل دسترسی توسط مسافرین دارد که هر کدام از طبقات علاوه بر شماره با یک نام نیز مشخص شده است. میتوانید پلان تمام طبقات را در این لینک ببینید. کابین مسافرین در این کشتی کروز در 13 نوع و در طبقات 2 تا 6 قرار دارد. کابین هایی که در فضای داخلی کشتی واقع شده اند و در واقع بدون پنجره هستند ارزانترین انتخاب برای سفر بوده و با حرف I برگرفته از Interior مشخص می شوند. با افزایش طبقه، مساحت کابین، برخی امکانات و بالطبع قیمت آن افزایش می یابد. کابین های محیطی کشتی در 9 نوع بوده که با علامت X برای کابین های عادی و S برای کابین های سوییت مشخص می شود و طبیعتا قیمت آن ها گرانتر از کابین داخلی است. با افزایش سایز اتاق و بویژه سایز پنجره و یا وجود بالکن قیمت بطور قابل توجهی افزایش می یابد. انتخاب ما در این سفر کابین بالکن دار بود که در طبقه 5 واقع شده بود. جالب بود که با اینکه قبل از سفر بر روی پلان کشتی محل کابین را مشخص کرده بودیم ولی در دو روز اول با توجه به تعدد راهروها، دربها و فضاهای عمومی در پیدا کردن اتاق دچار اشتباه میشدیم.
ما در اولین ورود به کشتی با کمک خدمه به سمت اتاق هدایت شدیم. اولین چیزی که جلب توجه میکرد تعداد زیاد خدمه، سن پایین، تنوع ملیتی و برخورد خونگرم آنها بود. بعدا در سوالی از یکی از آنها متوجه شدیم که از کشورهایی مانند فیلیپین، بلغارستان و ترکیه بوده و اکثرا طی قرارداد هشت ماهه بدون تعطیلی مشغول بکار هستند. چهار ماه سرد دریای اژه که این کشتی به مناطق گرمتر سفر میکند این خدمه ها آزاد شده و در سال بعد در صورت تمایل طرفین قرارداد جدید منعقد می شود. به هر حال وارد کابین شدیم، بیشتر از انتظارمان تمیز، مرتب و بزرگ بود و چیزی از اتاق یک هتل سه ستاره و شاید بیشتر کم نداشت. بالکن با صفایی با دو میز و صندلی داشت که کاملا خصوصی بود. پس از چند دقیقه با مراجعه به در کابین چمدانها که توسط خدمه حمل شده بود را تحویل گرفتیم. مرتبا از بلندگوها اعلام میشد که لازم است مطابق ضوابط بین المللی و برای آشنایی با اصول ایمنی اولیه کشتی تا چند دقیقه دیگر به محل هایی که توسط خدمه در طبقه 5 مشخص می شود بروید. خدمه اختصاصی هر راهرو وظیفه داشت تا با نشان دادن محل جلیقه نجات در کابین به مسافرین آنها را به محلی که با شماره بر روی جلیقه نجات منطبق بود هدایت کند. این شماره در واقع شماره یکی از هشت قایق نجاتی است که همگی در طبقه 5 قرار دارند و در صورت وقوع حادثه فقط افرادی که جلیقه شماره مربوطه را دارند باید از آن قایق نجات استفاده کنند. قبل از رسیدن به این محل٬ چند بار صدای آژیر خطر پخش شد تا مسافرین با این آژیر و کاربرد آن آشنا شوند. بعد از آن در حد چند دقیقه بستن و استفاده از جلیقه نجات آموزش داده شد و پس از بازدید یکی از کاپیتان های کشتی برنامه خاتمه یافت. حس کنجکاوی وادارم کرد تا کفایت قایق ها برای همه مسافرین را در زمان حادثه جویا شوم. اما وقتی جواب شنیدم که اول بچه ها، بعد خانم ها، سپس آقایان و خدمه هیچ وقت، بی اختیار و به یاد غرق شدن کشتی تایتانیک به سمت کابین راه افتادم ….

ادامه دارد

کشتی کروز کوش آداسی

کشتی های آماده مسافرگیری در بندر کوش آداسی

سفر با کشتی در ترکیه

این کشتی با نام المپیا هم متعلق به شرکت Celestyal بود ولی مبدا سفر آن آتن بود و نیاز به ویزا داشت

کابین کشتی کروز

کوچکترین پنجره ها در پائینترین طبقه مشخص است. با تغییر ابعاد پنجره قیمت کابین افزایش می یابد.

بالکن کشتی کروز

بالکن کابین ما

سفر با کشتی کروز به جزایر یونان

برنامه آموزش موارد اضطراری کشتی

قایق نجات کشتی

کوش آداسی در پس قایق نجات شماره هشت معلوم است

سفر به آتن

کشتی کروز ما در آتن در حال مسافرگیری (بعدا از آتن بیشتر خواهیم نوشت)

کروز جزایر یونان

آبی زیبای دریای اژه در عرشه طبقه پنجم کشتی

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

39 دیدگاه در "سفرنامه کشتی کروز و سفر بدون ویزا به یونان"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین

سلام.ممنون بخاطر سایت خوبتون من با دیدن این سایت و خوندن مطالبش بسیار مشتاق شدم که بعد از سفرم با تور استانبول حتما یه سر بزنم به اونجا.به نظرم سفر خاطره انگیزی میشه.ممنون بابت زحماتتون

shahrzad

thank u so much
hope you will write more during your next tris

وحيد

اطلاع دارید کشتی مستقیم از کوش به سنتورینی وجود داره (رفت وبرگشت)؟ وقیمتش چنده؟

میترا

سلام و تشکر از سفرنامه کاملتون
ببخشید من در انتخاب کابین به مشکل برخوردم به نظرتون نوع کابین در کیفیت سفر تاثیری داره ؟ شما چه کابینی برای سه نفر را پیشنهاد می کنید

mary

سلام
خیلی ممنون از تقسیم تجربتون با دیگران
ممکنه بفرمایید چه تاریخی سفر کردید؟
امسال آخرین تاریخ پکیج تور یونان آریانهاد ۲۹شهریوره . امکان داره خارج از این تایم از طریق این آژانس به این تور رفت؟
و در آخر هزینه سفر

Behnaz Azaranfar

سلام .اگرچه امیدی به جواب دادنتان ندارم….ولی بازم تلاش میکنم….پس کی سفرنامه تون رو تمام میکنید به شدت نیازمند اطلاعاتی که احتمالا میدید هستم…آگست عازم سنتورینی هستم

reza

سلام
آیا امکان تهیه این تور مستقیما از کشور ترکیه و به صورت شخصی امکان پذیر است؟ و هزینه آن چگونه است؟
زیرا هزینه آن از طریق آژانسهای داخلی بسیار گران و در حالت پایه از ۵ میلیون شروع میشود

كاوه

سلام میخواستم بدونم آیا من خودم بخوام این تور رو از ترکیه اقدام کنم آیا باید ودیعه بدم یا نه

سفرنامه جذابی نوشته اید. من دو ماه دیگه عازم یونان هستم و قصد دارم از طریق بندرگاه آتن به شهر هانیا یا همان چانیا برم به جزیره کرت و شش شب در انجا اقامت داریم و بصورت یک روزه به سنتورینی هم سر بزنیم . تجربه کشتی کروز را در استکهلم داشتم دو شب بر روی دریای بالتیک بودیم و به کشور استونی رفتیم و بیاد خاطرات سفر خودمان افتادم البته ان کشتی هزینه ها را جداگانه دریافت می کردند و نایت کلاب بسیار بزرگی داشت و چندین رستوران داخل کشتی و بر روی عرشه داشت و دیسکو و همچنین… ادامه متن
علي

سلام

من خودم بخوام رزور کنم از تو همین سایت http://www.celestyalcruises.com باید رزور کنم ؟
هبعد این قیمت مثلا ۵٠٠ دلاری که گذاشته All Inclusive هست دیگه ؟
شما خودتون هم از طریق همین سایت رزور کردید ؟

ممنون از سفرنانه زیباتون .

wpDiscuz