اوکراین

سفرنامه لویف (اوکراین)

غذای مدیترانه ای ترکیش ایرلاین

پاییز دو سال قبل فرصتی برای من و هسمرم پیش اومد که برای یه برنامه کاری سفر اوکراین را برنامه ریزی کنیم. خیلی وقت بود که آرزو داشتیم به یکی از کشورهای روسیه یا اوکراین سفر کنیم که این بار چرخ روزگار بر وفق مراد چرخیده بود و سفرنامه لویف در حال شکل گرفتن بود.  طبق برنامه باید صبح جمعه در Lviv که شهری در غرب اوکراین هست و بعدا ازش بیشتر خواهم نوشت حاضر میشدیم. اون موقع پرواز مستقیم رفت و برگشت شرکت هواپیمایی اوکراینی UM فقط روزهای جمعه از تهران به پایتخت اوکراین Kiev و با قیمت باورنکردنی 500 هزار تومان به ازای هر نفر بود. با توجه به اینکه با این پرواز عملا برنامه کاری روز جمعه رو از دست میدادیم ترجیح دادیم یک روز قبل یعنی پنجشنبه از گزینه هواپیمایی ترکیه برای سفر استفاده کنیم. بلیط این شرکت یک میلیون و یکصد هزار تومان قیمت داشت و مجبور شدیم برای هر نفر ششصد هزار تومان هزینه اضافی رو متحمل شویم. حدود دو ماه قبل از طریق یکی از آژانسهای مسافرتی درخواست ویزا کرده بودیم که برای هر نفر حدود 180 دلار  آب خورد. ضمنا بلیط رفت و برگشت داخلی از Kiev به Lviv رو هم از طریق همون آژانس خریداری کرده بودیم.
پرواز راحت Turkish Airlines مطابق معمول از طریق استانبول بود و در فرصت کوتاهی که داشتیم به گشت سالن ترانزیت اکتفا کردیم. البته با توجه به اینکه هر روز دو پرواز از استانبول به کیف وجود داشت پرواز برگشت رو طوری برنامه ریزی کرده بودیم که حدود 14 ساعت توقف داشته باشیم و بتونیم از جاذبه های اصلی توریستی استانبول، هر چند کوتاه دیدن کنیم.
یه نهار دلچسب تو هواپیمای مسیر استانبول-کیف منتظرمون بود. توی مجلات داخل هواپیما، کلی از آشپزهاشون تعریف کرده بودند و اینکه دومین غذای برتر پروازهای اروپایی رو سرو میکنند. البته محبوبیت شون هم الکی نبود و یه مطلبی بعدا خوندم که یه رستوران تو هنگ کنگ غذاهای ترکیش ایرلاین رو بطور رسمی عرضه میکنه.
هواپیمای مملو از مسافر حدود ساعت 13 به فرودگاه کیف رسید. از اینکه همه با عجله ای باور نکردنی به سمت گیتهای ورودی میدویدند تعجب کردیم. اما با دیدن صف طویلی که در گیتها وجود داشت متوجه شدم که اکثر مسافرین، کارکشته این فرودگاه هستند. چند گیت شلوغ و چند مامور بد اخلاق که هیچ چیزی از انگلیسی نمیدونستند به پیشواز این همه مسافر آمده بودند. قانون ویزای اوکراین طوری است که شما حتما باید ووچر هتل محل اقامت را که به مهر و امضای متصدی آن رسیده باشد در هنگام ورود به خاک این کشور ارائه دهید. حتی تیم ورزشی ترکیه که همسفر ما بود مشغول ارائه مدارک اثبات کننده محل اقامت در خاک اوکراین بود. نوبت به ما که رسید، خانم مصتدی گیت به زبان اوکراینی سوالی پرسید و چون موفق به جواب دادن نشدیم با تلفن یکی از همکاران پشت صحنه رو دعوت کرد! دلشوره ما شروع شده بود. این همکار محترم با گرفتن پاسپورتها راهی همان پشت صحنه شد. بعد از ده دقیقه که همه مسافرین بدرقه شدند پاسپورتهامون رو گرفتیم و با زدن مهر ورود نفس راحتی (البته بطور موقت) کشیدیم. همین که گیت رو که رد کردیم متوجه شدیم به دلیل تاخیری که در ثبت مهر ورود داشتیم سایر مسافرین مربوط به پرواز استانبول چمدان هاشون رو تحویل گرفته و فرودگاه رو ترک کرده اند. سالن کاملا خلوت شده بود، دلمون ریخت، تازه باید دنبال چمدانهامون هم بگردیم! با مشقت فراوان و در کشوری که هیچ کس زبان بیگانه (انگلیسی!) بلد نیست اتاق نگهداری موقت چمدانها رو با دو مامور خیلی محترم(!!) پیدا کردیم. وقتی ساکها رو از یکی از این آقایان درخواست کردیم با اشارت چشمی به همکارش درخواست 50 دلار ناقابل کرد. مو در بدنمون سیخ شد. عجب ورود با شکوهی!! باید شمه ای از ایرانی جماعت رو نشان میدادیم. همسرم با اعتماد به نفس کامل گفت:

 !!No Dollar, we have only Iranian money

و بارها این جمله رو با هر لهجه ای براشون تکرار کرد، تا اینکه یارو تسلیم اراده آهنین ما شد و چمدانها رو تحویل داد!! با کلی بد و بیراه از سالن ورودی خارج شدیم. تازه چند ماه به آغاز جام ملتهای اروپا مانده بود و کلی تدارک در همه جای فرودگاه برای این کار صورت گرفته بود. با خودمون گفتیم، آیا مهمان نوازی اوکراینی ها اینطوری خواهد بود؟!
سه ساعت بغد پرواز داخلی در مسیر کیف-لویف داشتیم و با اعصاب داغون منتظر نشستیم. تو این فرصت یه سیم کارت خریدیم و گشتی در فرودگاه زدیم. سالن ورودی فرودگاه کوچکتر از مهرآباد بود و چیز خاصی برای تماشا نداشت. برای سوار شدن به هواپیما یه خروجی پروازهای داخلی رفتیم. سالن جمع و جور و تمیزی بود که پس از عبور از گیتهای امنیتی خیلی سخت گیر به اونجا میرسیدید. قبل از سوار شدن به هواپیما ترس عجیبی داشتیم و خودمون رو آماده کرده بودیم تا مهمان بدترین توپولوف باشیم. ولی با یه هواپیمای خیلی تمیز ساخت برزیل مواجه شدیم. پرواز خوب بود و فقط با آب پذیرایی شدیم.
یه فرودگاه کوچیک و با صفا که شبیه کافه های سر راهی بود انتظار ما رو میکشید. سو سوی چراغهای داخلش، تو هوای گرگ و میش و نسبتا سرد گرمای خاصی رو انتقال میداد. خبری از تسمه نقاله برای تحویل بارها نبود و چمدانها با یه ماشین از هواپیما تا جلوی پای مسافرین حمل میشد. یه تاکسی کرایه کردیم و اسم هتل Opera رو که با ایمیل رزرو کرده بودیم به راننده دادیم. راننده خیلی تلاش میکرد که به ما بفهمونه که هتل در مرکز شهر واقع شده و از بهترین هاست. حدود 15 دقیقه تا مرکز شهر با همراهی موسیقی روسی رانندگی کرد. هوا تاریک شده بود و از شیشه های دودی تاکسی بنز همه جا تاریک تر دیده میشد. به دلیل تغییراتی که برای جام ملتهای اروپا تو سنگفرش ها در حال ایجاد بود، چند صد متری رو تا هتل روی مسیر خاکی با چمدونها طی کردیم. هتل اپرا یه هتل نسبتا کوچیک، شیک و در عین حال تازه ساخت بود که دقیقا کنار اپرای شهر قرار داشت. مسئول پذیرش یه پسر خوش برخورد و کاملا مسلط به انگلیسی بود که در چند دقیقه کلید اتاق رو تحویل داد. از شوق دیدن شهر، سریع چمدونها رو انداختیم اتاق و زدیم بیرون. تازه قسمت خوش سفر شروع میشد، Lviv کوچولوی دلفریب.

غذای مدیترانه ای ترکیش ایرلاین

غذای مدیترانه ای در پرواز هواپیمایی ترکیه

راهنمای مناطق توریستی

تابلوی راهنمای مناطق توریستی شهر

جام ملتهای اروپا

مقدمات میزبانی جام ملتهای اروپا در همه جا دیده میشد

تریپ ادوایزر

لوگوی سایت معتبر Tripadvisor در ورودی هتل Opera

ساختمان اپرا

نگاهی از پنجره هتل به بیرون، سمت راست ساختمان اپرا و وسط عکس بازسازی سنگفرشها

کریدور هتل

فضای داخلی طبقات هتل ما در Lviv

نورپردازی در شب

در اولین شب اقامت در Lviv با نورپردازی های زیبایی برخورد کردیم

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

49 دیدگاه در "سفرنامه لویف (اوکراین)"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین
Sadegh

سلام ، من همین یک ساعت پیش با سایتتون آشنا شدم واقعا سایتتون معرکه است من خودم عاشقه اروپا هستم و واقعا از سایتتون خوشم اومد منتظر پست هاتون هستم ،
موفق باشین و سفر هاى بى خطرى رو براتون آرزومندم

ص ا

من هم خیلی خوشحال ام که تو همین یه ساعت دوست جدیدی پیدا کردم.
شما هم همیشه سلامت و پیروز باشید.

Sadegh

سلام … ببخشید پست جدید نمیزارین ؟ خیلى مشتاقم پست هاى جدیدتون رو بخونم . هر روز میام سر میزنم ببینم پست جدید گزاشتین یا نه .. ممنون میشم پست بزارین .

ص ا
سلام بر شما یار و یاور همیشگی ما. بالاخره یک سایت جدید راه اندازی کردیم تا بیش از این شرمنده شما و عزیزان دیگر نباشیم. برنامه ریزی کردیم تا سایت رو مرتب به روزرسانی کنیم و با توجه به اینکه سایت دیروز آماده شده فعلا مطالب وبلاگ رو انتقال دادیم تا در چند روز آینده مطالبی (که خوشبختانه آماده انتشار هم هستند) رو اضافه کنیم. ممنون میشم سر بزنید و از نطرات همیشه پر مهرتون ما رو بی نصیب نگذارید. همونطور که گفتم تازه اول راه هستیم و به کمک شما احتیاج داریم. ضمنا انجمن اختصاصی هم راه اندازی کردیم… ادامه متن
امیر هاشمی مقدم

هایدی و پیتر گرامی
با درود و خسته نباشید
نوروزتان فرخنده باد. قرار است در «انسان‌شناسی و فرهنگ» به عنوان پربیننده‌ترین وب‌سایت علمی ایران، ویژه‌نامه‌ای برای سفرنامه‌های نوروزی منتشر کنیم. اگر سفرنامه نوروزی‌ای دارید که منتشر نشده باشد، خوشحال می‌شویم سفرنامه شما هم در این ویژه‌نامه باشد. همچنین اگر صلاح می‌دانید از دوستانی که اهل سفرنامه‌نویسی هستند هم برای این ویژه‌نامه دعوت به عمل آورید. این هم لینک مطلب در وب‌سایت:
http://anthropology.ir/node/27679
البته فرمت پیشنهادی در آنجا برای دوستانی است که نمی‌دانند چگونه سفرنامه بنویسند نه امثال شما که سبک و سیاق ویژه خود را دارید.
سپاس بیکران

سلام خوشحال میشم به وبلاگ منم سر بزنید و منو لینک کنید
http://artana.persianblog.ir/

مریم

سلام خسته نباشید..من و همسرم تابستون برنامه سفر اروژا داریم وین..المان و دانمارک او حتمالا اگه وقت بشه جای دیگه بازم قطعی نیست..سفر دو هفته است از طریق دوستمون اقدام کردیم و میریم..ی سوال داشتم میخوام بدونم حداقل یورویی که میتونم ببرم با توجه به تجربیات شما چقدر میتونه باشه؟ در ضمن من برعکس زیاد اهل خرید نیستم اهل گردش و تفریح و جاهای تاریخی و..هستم..ممنون میشم جوابم و بدید.

ص ا

سلام
اولا خیلی خوشحال خواهم شد که در این سفر کمک فکری شما باشم.
دوما اگه دو هفته اقامت داشته باشید زیر ۲۰۰۰ یورو که ممکن نیست به نظرم. حدود ۳۰۰۰ معقول تره. ولی حتما فکر اتفاقاتی که میتونه بیافته باشید. (مثل کنسلی پرواز، نرسیدن به هواپیما یا قطار و نظایر آن)
سوال دیگه ای بود در خدمتم.

مریم

ممنونمممممممممم ..
سعیم و میکنم زیر ۴۰۰۰ یورو کمتر نبرم..به نظرتون چهار تا واسه تفریح و حداقل ۳ تا کشور کافی باشه(البته میدونم خوب هرچی پول بیشتر خوب راحتترم هستیم) ولی این مقدار واسه تفریحات اولیه و دو تا هتل و…ایناست. البته با توجه به این که دوستمونم اونجاست و راه و چاه و میدونه و هزینه ها رو در نظر داره..ممنون از ژاسخگویی شما..

ص ا

سلام دوباره
بستگی به سطح انتظارات شما داره. خیلی جاهای تفریحی و دیدنی (حتی موزه ها) گرون هستند.
به نظرم ۴۰۰۰ کافیه ولی خوب بودن دوست تون هم اونجا غنیمته.
کم بیارید میتونه براتون ارسال کنه.

سلام دوست عزیز
مطالب زیبا و جالبی دارید .
با آرزوی سلامتی همراه با سفرهای خوش

ص ا

سلام
ممنون از لطف شما.
امیدوارم شما هم همیشه موفق باشید.

ایمان

سلام:
من عاشق جهانگردی ام و متاسفانه به دلیل شرایط زندگیم قادر به جهانگردی نیستم امیدوارم روزی شرایطم جور شه مثل شماها برم کل دنیا رو بگردم…

ص ا

سلام
ممنون که سر زدید و وقت گذاشتید برای نظر دادن.
نگران نباشید که من یه روز دقیقا مثل شما بودم!
انسان اگه همت داشته باشه به آرزوهاش حتما میرسه.
شاد باشید و موفق

وقتی شما برای دیگران دعا می‌کنید،
خدا می‌شنود و آن را اجابت می‌کند

و بعضی وقت‌ها که شما شاد و خوشحال هستید
یادتان باشد که کسی برای شما دعا کرده است[گل][گل][گل]

kermanshahan20.blogfa.com (وبلاگ دیدنیهای کرمانشاهان)

kermanshah29.blogfa.com (وبلاگ کرمانشـاه گهواره تمـدن)

kermanshah39.blogfa.com (وبلاگ اخبار کلانشهر کرمانشـاه)

با سلام بنده سیگارچی هستم مدیر سایت نیاز هتل http://www.hotelneed.ir امکانش هست از خاطرات شما در سایتم با ذکر منبع استفاده کنیم از لطف شما ممنون میشم

سلام
درج مطالب وبلاگ ما با ذکر عنوان و لینک بلامانع است.
لطفا لینک صفحات که شامل مطالب وبلاگ ماست را ارسال فرمایید.
با تشکر

سلامی دوباره
از بس نمی نویسی آدم نمی دونه پند وقت یه بار باید به اینجا سر بزنه!
بین دوتا پست قبلی که ۶ ماه فاصله است. با این حساب احتمالا شاید مهرماه نوبت ادامه داستان باشه.
هرچند هنوز داستان اروپای قبلی ناتموم مونده ها !!!
با این حال زیبا و جالب بود.
موفق باشی

سلام
ما همه جوره دوست تون داریم. چه سر بزنید چه سالی یه بار سر بزنید.
خیلی وقته دلم هوای اسکاندیناوی کرده، خوشحال شدم که سفرنامه شو از وبلاگتون میخونم. راستی انتخاب دوباره تون برای جشنواره ناصرخسرو هم جای تبریک داره.

سلام و مث همیشه عالی.چقدر بافت کشورش قدیمی به نظر میرسه…منتظر ادامه سفرنامه هستیم

سلام
لطف داشتید مثل همیشه!
به زودی ادامه سفرنامه رو منتشر میکنیم.

wpDiscuz