یونان

سفرنامه رودس تا سانتورینی

غروب خارق العاده

اگر همراه ما در سفرنامه رودس بوده باشید خاطرتان است که با طوطی های علی عکس یادگاری گرفتیم و با وعده ناهار با او خداحافظی کردیم. مسیر سنگفرش شده شهر قدیم رودس زیبا بود و آرامش خاصی القاء میکرد. هر از گاهی از دروازه های این شهر کشتی های متعدد و از جمله کشتی Celestyal Odyssey که سفر کروز ما را میزبان بود خودنمایی می کرد. شهر قدیمی رودس با داستان های شوالیه ها عجین شده و به همین دلیل میتوانید از فروشگاه های شهر انواع مختلفی از لباس شوالیه ها، زره و نظایر آن را به عنوان یادگار این جزیره خریداری کنید. علاوه بر آن دیدن چندین مسجد بزرگ از دوران عثمانی در این جزیره جالب توجه بود. در واقع رودس یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپایی است و در آن اثاری از هر چهار دوره‌ای که برای تقسیم‌بندی تاریخ اروپا استفاده می‌شود یافت می شود. این چهار دوره عبارت اند از دوران کلاسیک باستان، قرون وسطی، عصر رنسانس و دوران جدید یا مدرن که از ۱۶۰۰ میلادی شروع می‌شود. مهمترین و پربازدید ترین آنها قصر ارباب بزرگ یا Palace of Grand Master of Knights است که از قرون وسطی به جا مانده و جزء میراث جهانی یونسکو است. با بازدید از این مجموعه زیبا به ساعات ناهار نزدیک شدیم. قبل از سفر و با بررسی سایت Tripadvisor رستورانی کوچک به نام George’s Special را که از لحاظ هزینه و کیفیت غذا ممتاز بود را شناسایی کرده بودیم و خوشبختانه مسیر حرکت ما طوری بود که در زمان ناهار به این رستوران منتهی می شد. Gyro را برای اولین و آخرین بار در این رستوران خوردیم. این غذای یونانی خوشمزه که ویژه این کشور است مشابه دونر کباب ترکی بر روی سیخ عمودی پخته می شود و بسته به انتخاب شما در ظرف یا در داخل نان سرو می شود. نوع دوم که با نام پیتا شناخته می شود و پیشنهاد من در سفر به رودس است ارزان تر بود و کمتر از سه یورو قیمت داشت. چون Gyro اکثرا با گوشت خوک پخته می شود میتوانید مثل ما از محل هایی که مرغ هم سرو میکنند خرید کنید.

غذای یونانی

Gyro Pita – غذای مشهور یونانی

بعد از ناهار دلچسب یونانی، به سمت بندر راه افتادیم. در کنار بندر دکه های فراوانی وجود داشت که هر کدام شما را به قایق های کوچک و بزرگی دعوت میکردند. مقصد تعداد زیادی از آنها Lindos بود که روستایی است کوچک و زیبا با خانه های سفید و ساحلی آفتابی در همین جزیره. برخی به جزایر نزدیک ترکیه مانند مارماریس میرفتند و برخی به جزایر نزدیک یونان مانند Symi. تعدادی نیز آموزش غواصی در مناطق اطراف برگزار می کردند. با حدود 50 یورو می توان نیم ساعت آموزش دید و در عمق شش متری غواصی کرد. همه اینها مستلزم اقامت طولانی در جزیره رو بود و تقریبا تنها گزینه برای ما قایقهایی بود که امکان مشاهده دریا از کف آنها وجود داشت و مشابه آن را در سایر مناطق ساحلی مانند جزیره کیش دیده بودیم. چندین نوع از این قایق ها که با نام Glass Bottom Boat شناخته می شود وجود داشت که ما Yellow Submarine را انتخاب کردیم. بلیط این قایق را به ازای هر نفر ده یورو خریداری کردیم و تا ساعت 2:30 که زمان سوار شدن ما بود منتظر شدیم. این تنها قایقی بود که کابین زیر آب در عمق دو متری داشت. برای این سفر 45 دقیقه ای حدود 40 نفر سوار قایق شدیم. ابتدا همه در عرشه نشسته و قایق دور کاملی در بندر قدیم و بندر کشتی های کروز زد. در این بین کاپیتان قایق (!) در حالی از مناظر میگفت که با توجه به کیفیت بلندگو (که در حد اسپیکر موبایل بود) چیزی مفهوم نبود. بعد از آن قایق در فاصله نسبتا زیادی از جزیره و در جایی که عمق آب حدود 7 متر بود توقف کرد و نصف مسافرین به کابین پایین رفتند. همزمان دو نفر از خدمه قایق با پوشیدن لباس غواصی (یکی با کپسول و دیگری بدون کپسول) داخل آب شدند. داخل کابین پایین دارای کولر بود تا مدت کوتاهی از گرمای شدید هوا دور شویم. یکی از غواصان با پخش حساب شده غذا در آب، باعث می شد تا صحنه های زیبایی از حرکت ماهی ها در کنار موسیقی زیبای داخل کابین رقم بخورد. ناگفته نماند که برای نمایش هشت پا در آب از موجودات داخل جعبه در کشتی استفاده شد و احتمالا منطقه مورد نظر فقط زیستگاه برخی آبزیان است. نصف مسافرین قایق پس از استفاده از نمایش کابین پایین، با نفرات عرشه تعویض شده و همین نمایش مجددا اجرا شد. سپس قایق به سمت جزیره حرکت و مسافرین پیاده شدند. با اینکه در اواسط پاییز بودیم، اما گرمای هوا توان راه رفتن را صلب میکرد. تصمیم گرفتیم به سمت اسکله قدیم که در نزدیکی موقعیت فعلی ما قرار داشت حرکت کنیم و لحظاتی استراحت کنیم. همانطور که در قسمت قبلی سفرنامه رودس گفتیم ظاهرا مجسمه ای بسیار بزرگ به نام غول رودس که پیکره هلیوس (خدای خورشید در یونان باستان) را نشان می داد و هم اکنون هیچ اثری از آن باقی نمانده، در بندر رودس قرار داشته است. البته برای تاکید بزرگی آن ادعا می شود که هر کدام از پاهای این غول در طرفین بندر قرار داشته و تردد کشتی ها از بین آن ممکن بوده است. منابع تاریخی زیادی برای محل دقیق این پیکره وجود ندارد ولی ظاهرا بندر Mandraki میزبان آن بوده است که هم اکنون برای قایق های کوچک استفاده می شود. در حال حاضر در طرفین این بندر دو مجسمه گوزن از جنس برنز وجود دارد که یکی از نمادهای جزیره به شمار میرود.
عقربه های ساعت 4:30 را نشان می داد و خستگی در پاهای ما هر لحظه بیشتر می شد. با اینکه بیش از دو ساعت تا زمان حرکت کشتی فرصت داشتیم، از مسیر کنار دریا و با خرید تعدادی سوغاتی و لباس به سمت کشتی حرکت کردیم. تشریفات ورود به کشتی تقریبا زیاد بود. بازرسی کامل از مسافران و وسایل همراه در تمامی بنادر صورت میگیرد و با نشان دادن کارت شناسایی میتوانید وارد بندر شوید. البته این کارت را یک بار دیگر باید در ورودی کشتی نشان داد تا با اسکن بارکد اجازه ورود به شما داده شود. تابلو های ورود و خروج به حوزه شینگن در بنادر وجود داشت که برای ما عملا کاربردی نداشت. به کشتی نزدیک شدیم،  زندگی زیبایی در داخل کشتی جریان داشت. به سمت کابین حرکت کردیم و آخرین لحظات سفر به رودس را با غروب زیبای این جزیره سپری کردیم. سوت کشتی به صدا در آمد و با تکان های نسبتا شدیدی کشتی از بندر جدا شد. با کمی استراحت به سمت رستوران طبقه ششم رفتیم و چون فرصت نسبتا زیادی داشتیم پس از شام از سالنهای تفریحی کشتی دیدن کردیم. سه گروه عملا مشغول اجرای برنامه بودند: کوبایی، یونانی و چند ملیتی. محل اجرای برنامه این سه گروه به صورت دوره ای هر شب تغییر می کرد. یکی در سالن پیانو، یکی در سالن تئاتر و دیگری در کنار استخر در بالکن طبقه آخر. سالن تئاتر بزرگترین محل تجمع کشتی بود و با بیش از 400 صندلی مبله هر شب تا ساعت حدود 11 برنامه داشت و پس از اتمام برنامه آن، دیسکو در طبقه بالاتر شروع بکار میکرد. در سالن پیانو که فضای دنجی با ظرفیت 100 نفر داشت نوازندگان گیتار و پیانو مسافرین را مشغول میکردند و در کنار استخر یک گروه کوچک به خوانندگی مشغول بودند. علاوه بر اینها چند فروشگاه کوچک، محل فروش عکس (که در هنگام سوار و پیاده شدن به کشتی از شما ثبت شده بود)، کازینو، کتابخانه و SPA هم میتوانست مسافرین را هر چند برای لحظاتی کوتاه مشغول کند. آخرین ساعات شب بود و فردا برنامه بسیار فشرده برای بازدید از دو جزیره کرت (صبح) و سانتورینی (بعد از ظهر) داشتیم. از ماه ها قبل در انتظار دیدن یکی از زیباترین جاذبه های یونان یعنی سانتورینی بودیم و امشب قطعا خواب دلچسبی انتظار ما را می کشید تا ….

ادامه دارد

سفرنامه جزیره رودس یونان

کافه ها در کوچه های باریک جزیره رودس

گل های یونانی

گلهای زیبایی که در سراسر یونان به چشم میخورد

دروازه های قدیمی شهر

یکی از دروازه های شهر قدیم رودس

شهر قدیم رودس

یکی از دیگر از دروازه ها

شهر قدیم رودس

دیواره های شهر قدیم خیلی خوب حفظ شده است

سفر به Lindos

قایق هایی که به Lindos می روند

قایق کف شیشه ای

یکی از قایق های کف شیشه ای

قایق برای دیدن زیر آب

قایقی که ما برای دیدن دنیای زیر آب سوار شدیم

پرچم یونان

پرچم یونان در بندر

آسیاب بادی

آسیاب های بادی قدیمی را در اکثر جزایر یونان می توان دید

آسیاب بادی در یونان

علیرغم باد شدید جزایر یونان این آسیاب های بادی دیگر به فراموشی سپرده شده اند

کروز در رودس یونان

در فصل پاییز هم کشتی های زیادی در بندر رودس به چشم می خورد

آموزش غواصی

آماده برای غواصی نمایشی

کشتی زیر آب

داخل کابین طبقه پایین که دو ردیف صندلی داشت و دو طرف شیشه ای بود

غواصی در دریا

یکی از غواص ها که با پخش غذا ماهی ها را به سمت خود میکشید

غواصی در دریا

همان غواص و حرکات نمایشی در کنار موسیقی آرام کابین

بندر رودس

مسیر نزدیکترین ساحل به شهر قدیم رودس

بندر Mandraki جزیره رودس

بندر Mandraki که گفته می شود غول رودس را میزبان بوده است

بندر Mandraki

همان بندر

گوزن جزیره رودس

دو گوزن برنزی که در دو سوی بندر و بر روی پایه هایی بلند واقع شده اند

سمبل گوزن

این گوزن ها یکی از سمبل های جزیره رودس هستند

قطار Choo Choo

Dotto Train یا Choo Choo در اکثر شهرهای توریستی وجود دارد

سمبل رودس

نمادی از دریا و دریانوردی رودس

سفر با کشتی کروز به جزیره رودس

کشتی کروز Celestyal در ورای دیواره های شهر

کروز Celestyal یونان

دودکش های متعدد خروجی از موتورخانه کشتی

غروب جزیره رودس

آخرین ساعات حضور ما در رودس بر روی عرشه کشتی

غروب زیبا در دریا

غروب دل انگیز جزیره رودس

غروب خارق العاده

با این غروب زیبا با رودس خداحافظی کردیم

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

17 دیدگاه در "سفرنامه رودس تا سانتورینی"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین
مهدی

بسیار عالی

ستاره

سلام از مطالب کاملتون خیلی لذت بردیم بلند بلند خواندم و خانواده هم که قراره در این سفر همراه هم باشیم استفاده کردن فقط ی چند تا سوال داشتم که نمی دونم چطوری میتونی جوابشو رو داشته باشم ممنون میشم راهنماییم کنین

سیاوش

تشکر فروان از شما بابت نگارش زیبا و گویای این سفر نامه . با توجه به اینکه در ارتباط با تورهایی کروز اطلاعات و سفرنامه های زیادی در دسترس نیست ، این مرقومه میتونه کمک شایانی بکنه برای تکمیل اطلاعات مورد نیاز سفر.
جسارتا یک سوال داشتم:
به غیر از هزینه تور ( کشتی ) چه هزینه های دیگه ای هست؟ منظور بنده هزینه های اجباری هست و نه مخارج اختیاری و شخصی .
با آرزوی سفرها دیگه و سفرنامه های دیگه…

ضحى

سلام.بسیار عالى و دلنشین نوشته بودین.مشتاقانه منتظر ادامه سفرنامه هستم.????????????????بهترین زمان سفر با کشتی کروز رو کى میدونید؟در برنامه امسال و حتى شاید ١ماه دیگه من این سفر هست.از راهنمایی تون سپاسگذارم????????

پریا

سلام
با آرزوی سفرهای بیشتر و عالیتر
بسیار از خوندن سفرنامه هاتون لذت میبرم خیلی دقیق و عالی بیان شده همه چیز
ادامه سفرنامه کروز رو نمینویسید؟ من خیلی مشتاقم که در مورد سانتورینی بخونم و اینکه در نهایت آیا این یک سفر راضی کننده بوده یا نه؟
ممنونم

مهدی

سلام
سال نو مبارک.
انشاءالله سفرهای بیشتر و بیشتر و گرفتن زاد و توشه برای زندگی بهتر.

حامد

سلام

تشکر می کنم از سفرنامه زیبایی که نوشتید. دقت نظر شما ستودنی است. اگر ادامه سفر را هم بنویسید خیلی عالی میشه.
من قصد دارم برای این سفر در ماه اکتبر برنامه ریزی کنم، اگر امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیل با شما باشه خیلی ممنون می شم

امیدوارم همیشه شاد باشید

باهره

سلام میخواستم چند تا سوال درخصوص سفرتون داشته باشم چون احتمالا قصدم اینه که تابستون با این کشتی سفر کنیم میتونم ایمیلتونو داشته باشم،

wpDiscuz