فرانسه

سفرنامه دیزنی لند

اتش بازی با شکوه در دیزنی لند
یکی از روزهای جمعه اواخر تابستان 1391 مهمان سرزمین تفریحات دیزنی لند پاریس بودیم. این مجموعه بزرگ 32 کیلومتر با پاریس فاصله داره و از دو بخش تفریحی Disneyland Park و Walt Disney Studios Park تشکیل شده و همچنین دارای 7 هتل، از 2 ستاره تا 5 ستاره است. در سال 2008 پربازدید ترین جاذبه اروپا بوده و جالب تر اینکه بازدید کننده اش بیشتر از مجموع بازدید کننده های لوور و ایفل بوده! حتی بعضی ها رو دیدیم که هدف اصلیشون دیدن و اقامت دیزنی لند بود و قرار بود در کنارش یه روز هم به پاریس سر بزنند. دیزنی لند رو کمپانی والت دیزنی در سال 1955 در کالیفرنیا راه اندازی کرده و در حال حاضر علاوه بر پاریس که دومین شعبه افتتاح شده خارج از آمریکاست، در توکیو و هنگ کنگ هم این پارک وجود داره. از کل شعب پنجگانه دیزنی لند، دوتای اونها که داخل آمریکا و دوتای دیگه که در هنگ کنگ و توکیو قرار داره تقریبا برای ما غیر قابل دسترسه، پس شعبه پاریس رو در سفر به این شهر نباید از دست داد. مطابق روال سالهای اخیر 10% سهام دیزنی لند پاریس مال شاهزاده عربستانی است (کعبه و بتخانه هر جا که پا میذاری، سودش میره جیب این آقایان!)
چون 10 صبح ساعت شروع به کار پارک بود و ما با RER یا قطار سریع السیر منطقه ای به دیزنی لند میرفتیم، حدود ساعت 10:30 به باجه بلیط فروشی رسیدیم. تا دلتون بخواد باجه فروش بلیط وجود داره، اونهم چه بلیطی؟ بلیط 74 یورویی که اجازه میده در طول یک روز از کل امکانات دو پارک استفاده کنید. البته ما با یه کارت دانشجویی بین الملل تونستیم 35% تخفیف برای بلیط یه نفرمون بگیریم و در کل با پرداخت 122 یورو وارد پارک اصلی که همون Disneyland Park هست شدیم. مسئول فروش بلیط با تحویل دو نقشه، یادآور شد که میتونیم یه بار از Fastpass (که بعدا توضیح میدم) استفاده کنیم و ساعت 8 شب حتما مراسم آتش بازی رو ببینیم. البته قبل از خرید بلیط، باید گیتهای امنیتی رو رد میکردید که کل وسایل همراه شما رو برای اجسام نوک تیز و نظایر اون وارسی میکردند. 
ساختار پارک طوری است که ابتدای کار خیابان اصلی یا Main Street با ساختمان و مغازه هایی به سبک شهرهای قدیم آمریکایی وجود داره. انتهای این خیابان به قلعه مشهور دیزنی میرسه که توی تیتراژ کارتونهاش بارها دیده ایم. همونطور که میدونید در این نوع شهرهای بازی یا Theme Park خرید بلیط ورودی مجوز استفاده از تمام وسایل داخل پارک است و بدون پرداخت هزینه اضافی تنها باید صف ها رو مدیریت کنید. در نقشه ای که توی این پارک به شما داده میشه وسایل بازی بر اساس شدت هیجان تقسیم بندی شده و اونهایی که اکیدا پیشنهاد میشه استفاده کنید با یه تیک مشخص شده. ما که اول کار از این مورد بی خبر بودیم مستقیم سراغ Space Mountain رفتیم. یه سازه بزرگ گنبد مانند با یه سکوی پرتاپ موشک. اول صبح بود و صف زیاد طولانی نبود، راهروهایی که حس سازمانهای فضایی رو القا میکرد رو طی کردیم و به محل سوار شدن به واگنها رسیدیم. با اینکه هر ردیف ظرفیت 4 نفر رو داره ولی ازتون پرسیده میشه که چند نفر هستید و میتونید دو نفری سوار بشید. این وسیله در واقع یه رولر کوستر (Roller Coaster) داخل فضای سرپوشیده است که با سرعت 70 کیلومتر در ساعت حرکت میکنه و سه بار گردش 360 درجه داره. (کاش قبلا این رو میدونستیم تا به غلط کردن نمی افتادیم!) این رولر کوستر در هر پنج شعبه دیزنی لند وجود داره که تنها ورژن پاریس دارای گردش 360 درجه است. تا حالا هم یه کشته در آمریکا از شدت فشار و ترس داشته! خلاصه بعد از یه سفر دو و نیم دقیقه ای به کره ماه تصمیم گرفتیم که وسایل فانتزی تر رو امتحان کنیم. سراغ Buzz و It is a small world رفتیم. دومی فضای خیلی آروم و دلنشینی داشت و اکثر شهرهای دنیا رو با عروسک هایی که پوشش محلی داشتند شبیه سازی کرده بود. (البته از ایران خبری نبود) بعد سراغ دزدان دریای کارائیب رفتیم. یه سفر ده دقیقه ای توی واگنهایی که روی آب حرکت می کرد و با دوبار افتادن در شیبهای تند حس خوبی داشت. تو این بازی، جنگهای دزدان دریایی با قتل و غارت ها و حتی اسکلت های زنجیر شده اش، شبیه سازی شده بود. جالب اینکه تمام متصدیان هر کدام از غرفه ها، لباس و حرکات مربوط به همون ماجرا رو داشتند و به واقع بازیگر بودند.بعد دزدان دریای کارائیب در همون نزدیکی، درخت رابینسون قرار داشت که با بالا رفتن از پله هاش، اتاق غذاخوری، استراحت و حتی دوربین نگهبانی اش خاطرات کارتونهای قدیمی رو زنده میکرد.
حوالی ظهر که نم نم بارون هوای مطبوعی رو رقم زده بود گشت زدن در Adventure Isle، لذت بخش تر بود. نه اتفاق خاصی در این جزیره می افتاد و نه خبر خاص دیگه ای بود. کوه، دریاچه و پل معلق جاذبه ماجرا بودند. بعد از اون سراغ Thunder Mountain رفتیم. یه رولر کوستر غبار گرفته که در کوههای معدنچیان آمریکایی چرخ میزد و صف بسیار طولانی اش ارزش دیدن اش رو داشت. مثل بقیه جاهای پارک مسیر صف، شبیه سازی عالی از همون دوران و لوکوموتیو های بخار بود. دکوراسیون به حدی زیبا و طبیعی بود که به نظرم بدون دخالت طراحان صحنه هالیود چنین کاری ممکن نبود. ساعت سه که از قطار پیاده شدیم سریع به طرف پارک دوم یعنی Walt Disney Studios Park که ساعت کاری کمتر (تا ساعت 5) داشت رفتیم. در طول روزی که بلیط رو خریداری کرده اید امکان چندین بار تردد بین دو پارک وجود داره. در پارک دوم که محبوبیت کمتری نسبت به پارک اول داره، چندین استودیوی سینمایی وجود داره. دیدن شبیه سازی بارش باران، انفجار سفینه های فضایی و نظایر اون از نزدیک میتونه جالب توجه باشه. اما یکی از مشهورترین وسایل پارک دوم و حتی کل دیزنی لند Hollywood Tower یا Tower of Terror هست که هتل هالیوود هم نامیده میشه. اینجا خواستیم زرنگی کنیم و بالاخره از Fastpass استفاده کنیم که گفتند تا ساعت 4 ممکن بود. قضیه Fastpass هم اینه که به شما امکان داده میشه یه بار در طول روز از صف طولانی دستگاهها بدون انتظار عبور کنید، در واقع باید مدیریت کنید و غرفه ای که صف طولانی داره رو انتخاب کنید و با حضور در راس ساعت از اون وسیله بدون صف استفاده کنید. بی خیال Fastpass شدیم و وارد صف این هتل مخروبه شدیم. با اینکه یه بار صبح گزیده شده بودیم و تصمیم گرفته بودیم مثل بچه آدم تفریح کنیم ولی حس کنجکاوی امانمون نداد و دوباره دل به دریا زدیم. قضیه مربوط به هتلی در سال 1939 بود که برخورد صاعقه با اون اتفاقاتی رو برای مسافرینش در آسانسور رقم میزد. بعد از اینکه در داخل یه کتابخانه متروکه در لابی هتل و در یک تلویزیون قدیمی ماجرا شرح داده میشه، با طی صف به موتورخانه هتل که آسانسورهای خراب انتظار شما رو میکشند وارد شدیم. بعد از نشستن در صندلی های داخل آسانسور، کمربندها کاملا محکم، درب آساسنور بسته و حرکت به بالا شروع میشه. در اولین طبقه که متوقف میشید یه کریدور متروکه، با درختچه هایی که عجیب رشد کرده اند جلوی چشماتون ظاهر میشه، رعد و برق وحشتناکی رخ میده و روح متحرک چند تا از مسافرهای سال 1939 هتل ظاهر میشه. دربها بسته میشه و با تکان جزئی و مخوفی و پخش این صدا که “شما مسافرین عجیب ترین آسانسور هستید” حرکت به بالا ادامه پیدا میکنه. با باز شدن دربها در توقف دوم، روح افراد داخل آسانسور که ردیف جلو نشستند (و ما رو هم شامل میشه!!) در آینه داخل کریدور نشون داده میشه. درب آسانسور که بسته شد، دیگه چیزی نفهمیدیم و سقوط آزاد شروع شد. شدت سقوط به حدی بود که همه از صندلی بلند میشدند و فقط کمربند صندلی ما رو نگه داشته بود. وقتی پایین رسیدیم، دوباره صعود به بالا، بالاترین نقطه هم دریچه ای باز میشد تا کل پارک رو در 60 متری ببینی و بقیه ماجرا. خلاصه بعد از اینکه یه بار دیگه به غلط کردن افتادیم با دست و پای لرزون اومدیم بیرون و به سمت پارک اصلی رفتیم.
هوا داشت تاریک می شد و اکثر وسایل رو استفاده کرده بودیم. تصمیم گرفتیم با گشت زدن در فروشگاه اصلی، یه یادگاری ارزون بخریم. هوا بارانی و ساعت حدود 7 بود و یه ساعتی تا شروع مراسم Disney Dream باقی مانده بود. چون 2012 مصادف بود با بیستمین سال تاسیس این پارک در پاریس، هر شب ساعت 8 نمایش Disney Dream به مدت 45 دقیقه برگزار میشد (ظاهرا هنوز هم ادامه داره و اگه عید نوروز گذرتون به اونجا افتاد، فراموش نکنید) این نمایش با فلش بکی به شخصیتهای قدیم والت دیزنی و حتی گوژپشت نتردام همراه بود و یکی از زیبباترین اجراهای خیابانی بود که تا به حال دیده بودیم. نمایشی از آتش بازی های زیبا، رقص فواره ها، پخش فیلم ها و … که فرصت پلک زدن را هم از حاضرین گرفته بود. وقتی ماجرا تمام شد، خیل جمعیت به حدی آرام و دلنشین پارک را ترک کردند که گویا کسی نگران وسیله نقلیه مسیر برگشت نبود و کسی عجله ای برای برگشت به زندگی روزمره اش نداشت. من و همسرم هم برای یه بار که شده، بدون استرس روز را شب کردیم و به پاریس برگشتیم.
سنگ فرش دیزنی لند

عاشقان دیزنی لند با پرداخت پولهای کلان اسمشون رو در سنگفرش ورودی مجموعه جاودانه کرده اند

قیمت بلیط دیزنی لند

قیمت بلیط دیزنی لند: یک روزه دو پارک 74 یورو، یک پارک 61 یورو!

ورودی دیزنی لند

ابتدای پارک اصلی که Main Street, USA نام داره، مملو از فروشگاه هایی به سبک فیلمهای وسترن است

قصر والت دیزنی

قلعه مشهور دیزنی، نماد اصلی پارک در مرکز مجموعه واقع شده

دنالد داک در دیزنی لند

در ساعات خاصی از روز عروسکهای شخصیتهای کارتونی سالهای دور و نزدیک بین مردم حاضر میشند

سگ محبوب والت دیزنی

همه و همچنین ما دوست داشتیم یه عکس با این شخصیت های محبوب دوران کودکی مان داشته باشیم.

کالسکه در دیزنی لند

جای تعجب نیست که پارکینگ کالسکه هم ببینید!

Space Mountain در دیزنی لند

محل سوار شدن به Space Mountain: واگن های راست و چپ عکس بعد از ورود به تونل و شلیک به فضا، سفری شگفت به آنسوی ماه رو نصیبتون میکنند، به شرطی که بتونید چرخش های 360 درجه رو تحمل کنید.

باران دیزنی لند

هوای بارانی و مطبوع

دکه نوشابه فروشی نمادین در دیزنی لند

باز هم خلاقیت

این هم شما که داخل غار دزدان دریای کارائیب شکار شدید، باجه فروش عکس پس از خروجی تمام وسایل بازی وجود داره و با پرداخت حداقل 7 یورو و انتخاب شماره ای که عکس شما رو شامل میشه میتونید یه یادگاری جالب داشته باشید.

این هم شما که داخل غار دزدان دریای کارائیب شکار شدید، باجه فروش عکس پس از خروجی تمام وسایل بازی وجود داره و با پرداخت حداقل 7 یورو و انتخاب شماره ای که عکس شما رو شامل میشه میتونید یه یادگاری جالب داشته باشید.

مجسمه های زیبای دیزنی لند

این لباسهای ظریف اصلا گولتون نزنه، چون که کل مجسمه از سنگ ساخته شده، این رو وقتی میخواستیم باهاشون عکس بگیریم کشف کردیم

سند باد و علاالدین در دیزنی لند

سندباد و علاالدین که یادتون هست؟

Roller Coaster دیزنی لند

Roller Coaster کوههای آمریکایی رو سوار شدیم، ترس نداشت ولی عالی بود

تیر اندازی در دیزنی لند

تیراندازی به سبک وسترن (این قسمتها مجانی نیست و باید از سکه های دو یورویی مایه بذارید)

سگ فنری Toy Story در دیزنی لند

سگ فنری Toy Story

سقوط ازاد در دیزنی لند

انتظار ما برای سوار شدن به آسانسور هتل هالیوود معروف به هتل وحشت، بی خبر از اینکه با یه سقوط آزاد 60 متری از این آسانسور خراب دهه 1940 مواجه خواهیم شد.

فضای سبز دیزنی لند

باغ آرایی فرانسوی ها دیزنی لند رو هم بی نصیب نگذاشته

شب دیزنی لند

انتظار برای شروع جشن 20 سالگی دیزنی لند

جشن 20 سالگی دیزنی لند

و نمایشی واقعا با شکوه که تا حالا مشابه اش را ندیده بودیم

رقص نور در دیزنی لند

نمیدونم چطوری گرمای این شعله های آتش در چند صد متری به ما میرسید

مهندسین نور پردازی وقصر دیزنی لند

چی بگم؟

اتش بازی در جشن دیزنی لند

باید رفت …

اتش بازی با شکوه در دیزنی لند

… و از نزدیک دید …

تصاویر سه بعدی در جشن دیزنی لند

45 دقیقه همه میخکوب بودند

برگزاری جشن 20سالگی دیزنی لند پاریس

… که چطور آب، آتش، نور، صدا و هر چه که هست در خدمت این دوستان است

مهندسین نور پردازی وقصر دیزنی لند

چی بگم؟

اتش بازی پاریس

؟

مهندسی نور

؟

اتش بازی در قصر دیزنی

؟

پایان جشن دیزنی لند

مملو از انرژی و نشاط، شب بخیر

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

2 دیدگاه در "سفرنامه دیزنی لند"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین
محسن

بسیار جالب و زیبا . دستتون درد نکنه

سلام
خیلی ممنون، خوشحالیم که باب طبع بوده

wpDiscuz