یونان

سفرنامه جزیره رودس یونان

قلعه رابین هود

با حس خوبی از خواب بیدار شدیم، خوب حق داشتیم، شب قبل با لالایی امواج آب و بر روی تختی معلق در میان دریای اژه خوابیده بودیم. نیم روز اول سفر با کشتی کروز Celestyal Odyssey و صد البته ورود بدون ویزا به یونان را تجربه کرده بودیم. امروز چهارشنبه بود و طبق برنامه، کشتی ساعت 7:30 صبح به جزیره رودس میرسید و ساعت 6:30 عصر حرکت میکرد. این طولانی ترین توقف کشتی ما در کل سفر بود. یک نکته مهم در پاسخ سوال خیلی ها این است که ساعات ورود و خروج در بنادر، ساعات حرکت کشتی است و عملا شما در مقاصدی که کشتی های کروز توقف میکنند فرصتی کمتر از آنچه که در ذهن دارید خواهید داشت. مثلا مطابق جدول زیر، کشتی ما ساعت 6 صبح جمعه به بندر لاوریون در نزدیکی آتن میرسید و ساعت 2 بعد از ظهر این بندر را ترک میکرد. در نگاه اول شما هشت ساعت در آتن هستید، در حالی که با توجه به فاصله یک ساعته بندر تا شهر، ازدحام خروج از کشتی و در نظر گرفتن فرصتی به عنوان ضریب اطمینان جهت برگشت به کشتی، شما بیش از 5 ساعت فرصت گشت در شهر را نخواهید داشت. به همین دلیل، برخی از مسافرین کروزها از گشت هایی که در Shore Excursion Desk داخل کشتی و البته به قیمت های گزاف به فروش میرسد استفاده میکردند. اولویت پیاده شدن از کشتی با مسافرین این گشت ها بوده، بطوریکه سریع سوار اتوبوس شده و از مسیرهایی که توسط راهنمای محلی به خوبی شناسایی شده بود استفاده میکردند. هزینه گشت هر کدام از جزایر در کشتی Celestyal Odyssey به ازای هر نفر حدود 60 یورو بود و همانطور که بعدا خواهیم نوشت، ما فقط از گشت آتن به قیمت 67 یورو استفاده کردیم.

روزمقصدنام بندرساعت ورودساعت خروجتوضیح
سه شنبهKuşadası۱۳:۳۰
سه شنبهPatmos۱۶:۳۰۲۱:۳۰سفر به جزیره با قایق از کشتی صورت میگیرد
چهارشنبهRhodes۷:۳۰۱۸:۳۰
پنجشنبهCreteHeraklion۷:۳۰۱۲:۰۰
پنجشنبهSantorini۱۶:۰۰۲۲:۰۰سفر به جزیره با قایق از کشتی صورت میگیرد
جمعهAthensLavrion۶:۰۰۱۴:۰۰بندر بیش از یک ساعت با آتن فاصله دارد
جمعهMykonos۱۸:۳۰۲۳:۳۰سفر به شهر با اتوبوس از بندر صورت میگیرد
شنبهKuşadası۷:۳۰

برگردیم سر اصل مطلب و جزیره زیبای Rhodes، شهرام راهنمای گروه ایرانی ها شب قبل گفته بود که چون وقت کافی داریم و صبح زود همه جا تعطیل است، با آرامش و پس از صرف صبحانه از کشتی پیاده شوید. بر این اساس ساعت 7 به سمت رستوران طبقه ششم حرکت کردیم، کشتی توقف کرده بود و شهر قدیمی رودس از بالکن رستوران معلوم بود. هر چند کیفیت برخی غذاها عالی نبود ولی صبحانه سلف سرویس تقریبا کامل بود. همهمه زیادی در سالن صبحانه برپا بود اما چون کشتی دقیقا کنار بندر رودس پهلو گرفته بود، استفاده از قابق های کمکی و در نتیجه صف و زمان بندی وجود نداشت. پس از صرف صبحانه و با نشان دادن کارت های All Inclusive به ازای هر نفر یک بطری آب برای استفاده در جزیره تهیه کرده، به اتاق برگشتیم و با جمع و جور کردن وسایل و از همه مهمتر برداشتن دوربین و باتری یدکی به سمت طبقه دوم که درهای خروجی را شامل میشد حرکت کردیم. بندر رودس خیلی بزرگتر از بندر پاتموس بود که عصر دیروز دیده بودیم. در واقع رودس یکی از جزایر بزرگ و معروف یونان است که بخشی از شهرت خود را مدیون شهر باستانی رودس است. گفته می شود مجسمه ای غول پیکر به نام غول رودس که پیکره هلیوس (خدای خورشید در یونان باستان) را نشان می داد و هم اکنون هیچ اثری از آن وجود ندارد در بندر رودس قرار داشته است. این مجسمه در کنار آثاری مانند اهرام مصر، باغ های معلق بابل و فانوس اسکندریه عجایب هفتگانه دنیای باستان را تشکیل می داد که متاسفانه اطلاعات موثقی از آن وجود ندارد. بزرگی آن به حدی تاکید شده است که گفته می شود هر کدام از پاهای این غول در طرفین بندر قرار داشته و تردد کشتی ها از بین آن ممکن بوده است. علاوه بر آن، جزیره رودس تعدادی از زیباترین سواحل یونان را در خود جای داده است که برخی از آنها مانند ساحل Faliraki شهرتی جهانی دارد. آنتونی کوئین بازیگر مشهور فیلم سینمایی محمد رسول الله، در زمان فیلمبرداری توپ های ناوارون در جزیره رودس، ساحلی اختصاصی خریداری کرده بود که بعدا بر اساس قوانین جدید یونان مصادره شده و هم اکنون با عنوان Anthony Quinn Bay به عنوان یک ساحل مشهور و عمومی در جزیره رودس استفاده می شود. البته در سالهای اخیر بیوه آنتونی کوئین شکایتی تسلیم دادگاه کرده است تا این ساحل را دوباره تصاحب کند. دسترسی به همه آنچه که در رودس باستانی وجود دارد به سهولت و با پای پیاده ممکن است ولی برای رسیدن به این سواحل مشهور باید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کرد.
بعد از خروج از بندر، خود را مقابل دیواری بلند و سنگی یافتیم. این دیوار که در قرن شانزدهم میلادی دور شهر قدیم رودس کشیده شده و در سال 1988 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است تقریبا سالم باقی مانده و از جاذبه های اصلی رودس به شمار می رود. یازده دروازه برای ورود به شهر قدیم در داخل این دیواره تعبیه شده است که یکی از آنها فقط چند صد متر تا بندر کشتی های کروز فاصله دارد. تا فراموش نکردم باید اشاره کنم که رودس در شمالی ترین قسمت جزیره ای به همین نام واقع شده و خود شامل دو قسمت شهر قدیمی و شهر جدید است، عملا توریست ها فقط از شهر قدیم دیدن کرده و در صورت نیاز در هتلهای شهر جدید اقامت میکنند. ما میتوانستیم از هر کدام از دروازه ها وارد شهر قدیم رودس شده و یا در مسیر کنار دریای اژه به گشت خود ادامه دهیم. در مسیر منتهی به دروازه چندین مغازه وجود داشت که با کرایه اتوموبیل و حتی موتورسیکلت توریست ها را به سواحل آفتابی رودس هدایت میکردند. شهرام راهنمای گروه، قبلا گفته بود که استفاده از اتومبیل کرایه ای برای رفتن به این سواحل توجیه زیادی دارد. با توجه به قوانین نه چندان سخت گیرانه رانندگی یونان، پیشنهاد ما هم همراه داشتن گواهینامه بین المللی در سفر به جزایر یونان است تا از مناطق بکر طبیعی آن بیشتر بهره مند شوید. البته در فرصت محدودی که کشتی های کروز در اختیار مسافرین قرار میدهند استفاده از تمام این امکانات ممکن نیست و باید حداقل دو شب اقامت در این جزیره زیبا را برنامه ریزی کنید.
از یکی از مغازه های کرایه اتوموبیل نقشه رایگان توریستی شهر را دریافت کرده و تصمیم گرفتیم در زمان رفت، از اولین دروازه وارد شهر قدیم شده و در زمان برگشت مسیر کنار دریا را طی کنیم. شهر قدیم، خیابان های کم عرضی داشت که در طرفین آن کافه، رستوران و فروشگاه های سوغاتی متعددی وجود داشت. وقتی چند قدم پیاده روی کردیم، صاحبان تعدادی از فروشگاه ها و رستوران ها، به خوبی ملیت ما را تشخیص داده و با زبان ترکی استانبولی سر صحبت را باز کردند. در واقع تعداد زیادی از بقایای عثمانی ها در این جزیره زندگی می کنند و گویش و حتی نوشتار قدیم ترکی استانبولی را می توان در شهر به وفور مشاهده کرد. یکی از آنها که علی نام داشت و صاحب دو رستوران بود به ما فرصت داد تا با طوطی زیبایی که داشت عکسهای یادگاری بگیریم، البته تاکید کرد که ناهار را با قیمت مناسب در رستوران او میل کنیم. چون برنامه ریزی برای استفاده از رستوران مشهوری در مرکز شهر داشتیم، با یک قول دروغ با او خداحافظی کردیم!!

ادامه دارد

بندر رودس

بندر زیبای رودس

بندر رودس

همان بندر

جزیره Rhodes

ورودی از اولین دروازه در نزدیکی بندر کروز

نقشه توریستی رودس

تابلویی حاوی نقشه توریستی شهر قدیم

مسجد یونان

مسجدی که از عثمانی ها در رودس یونان به جای مانده است

کتابخانه قدیمی مسلمانان رودس

ورودی کتابخانه قدیمی مسلمانان رودس

قران خطی عثمانی

داخل همان کتابخانه که قران های خطی به زبان فارسی و عربی در آن نگهداری می شود

خط الرسم قدیم ترکی استانبولی

خط الرسم قدیم ترکی استانبولی در رودس هم دیده می شود

نقاش های خیابانی

بساط نقاش های خیابانی در رودس هم برپا بود

نقاشی در خیابان

کارهایی از همان نقاش

شوالیه

پلی زیبا در داخل شهر باستانی شوالیه ها

قلعه رابین هود

شهر قدیم رودس بی اختیار شما را به یاد رابین هود و دوستانش می اندازد

کشتی کروز آتن

کشتی کروز دیگری از شرکت Celestyal که از آتن شروع به سفر میکند و طبیعتا نیاز به ویزا دارد

کشتی کروز Celestyal Olympia

همان کشتی

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

20 دیدگاه در "سفرنامه جزیره رودس یونان"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین
hldv

من می خوام ۳ شب در سانتورینی بمونم بدون ویزا امکان داره راهنمایی کنید

سعید

با سلام خسته نباشید میشه لطفا بگید که چطور کشتی رو رزرو کردید و پولش رو چطور پرداخت کردید؟ با توجه به اینکه ما برای رزرو کشتی کارت اعتباری نداریم!!!!!!

تلیکانی

سلام
ابرنامه کشتی کروز بدون ویزا در سال ۹۵ توسط آزانس گلدنوینگ برگزار میشود ،همراه با پایین ترین قیمت.
۸۶۰۱۱۷۶۰ – ۰۹۱۲۶۶۲۴۹۸۴ تلیکانی

عبدالرضا
با سلام و تشکر از این سفرنامه زیبا.البته با ید اشاره کنم که تابستان سال ۹۳ هم تور رودوس بود البته لیبل ویزا داشت که در همان هنگام ورود بر پاسپورت زده میشد و این تور برنامه اش اینطوری بود که یک روز اقامت ازمیر داشت و پنج روز رودوس که بعد از اقامت یک روزه ما رو با ون به بندر مرمریس میبردن و از اونحا با کشتی های کوچکتر به بندر رودوس ظرف یکساعت میبردن و اون سفر فرصت مناسبتری برای دیدن کل حزیره بود و زمان بیشتری در اختیار داشتیم واز مزایای اون سفر هم ثبت سابقه… ادامه متن
حسین شبستری

با تشکر مجدد از سفرنامه جزیره رودس و مشتاقانه منتظر ادامه سفرنامه هستیم

درود بر شما
اینکه فقط چند ساعت وقت داری این جاهای قشنگ رو ببینی یکم آدمو دپرس می کنه! راستی آیا تو این جزایر و آتن وسیله نقلیه عمومی هم بود که بشه با قیمت پایین از کشتی تا نقاط دیدنی رفت و برگشت؟
شادباشی

reza

سلام مجدد وممنون از ادامه سفرنامه تون
سوالی ازتون دارم: آیا مهر ورود و خروج از یونان در پاسپورتتان ثبت میشود؟
و دیگر اینکه شنیده ام اخیرا ویزای یونان از حالت شنگن خارج شده است.آیا اطلاعی از صحت این موضوع دارید؟

wpDiscuz