فرانسه فن سفر

راهنمای همه فرودگاه های پاریس

برج ایفل از نزدیک

برای شهری با شهرت پاریس، وجود چند فرودگاه فعال لازم و دسترسی به اطلاعات آنها برای مسافرین این شهر ضروری است. وقتی به این شهر بزرگ سفر میکنید، شاید در انتخاب یکی از سه فرودگاه برای ورود و خروج، اراده ای نداشته باشید اما باید آن را در مدیریت زمان و هزینه سفر لحاظ کنید. فقط کافیست اشتباهی که ما مرتکب شدیم را انجام دهید تا پرواز را از دست داده و 400 یورو جریمه متحمل شوید. با این مقدمه، نگاهی میکنیم به سه فرودگاه اصلی پاریس، نحوه دسترسی به آنها که بر اساس تجربیات شخصی و اطلاعات سایت های متعدد جمع آوری شده است.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

با نام اصلی Paris Charles de Gaulle Airport یا Roissy Airport دومین فرودگاه پرتردد اروپا و یکی از ده فرودگاه پر تردد جهان است.
این فرودگاه سه ترمینال اصلی دارد. ترمینال یک قدیمی ترین بخش فرودگاه است. ترمینال دو بزرگترین و مهمترین ترمینال فرودگاه شارل دوگل بوده و پرواز بسیاری از شرکتهای معتبر از این ترمینال انجام می شود و خود شامل هفت ترمینال فرعی با نامهای 2G, 2F, 2E, 2D, 2C, 2B, 2A است. شش ترمینال اول مستقیما با یکدیگر در ارتباط بوده ولی ترمینال 2G در فاصله 800 متری با بقیه فقط با اتوبوس قابل دسترسی است. ترمینال سه برای پروازهای ارزان قیمت استفاده شده و مسافرین تا پای هواپیما بوسیله اتوبوس منتقل می شوند. فاصله آن از ترمینال یک با اتوبوس یک کیلومتر و با پای پیاده 3 کیلومتر است. در جدول زیر تعدادی از خطوط هوایی که مسافرین ایرانی بیشتر از آن استفاده میکنند را بر اساس شماره ترمینال تنظیم کرده ایم:

نام خط هواییمقصدترمینال
Air Franceتمام مقاصد2E و 2F
Emiratesدبی2C
Qatar Airwaysدوحه1
Turkish Airlinesاستانبول1
Easy Jetمقاصدی مانند بارسلون، بوداپست، لیسبون2D
Azerbaijan Airlinesباکو2D

دسترسی به این فرودگاه به طرق مختلفی ممکن است که ارزانترین آنها را مرور می کنیم.
RER که قطار سریع منطقه ای پاریس است و برای دسترسی به جاذبه های اطراف این شهر مانند ورسای و دیزنی لند هم استفاده می شود گزینه ای مناسب برای مسافرین این فرودگاه است. خط B از این قطار با قیمت 10 یورو شما را به فرودگاه شارل دو گل میرساند. در این نقشه PDF میتوانید دو ایستگاه  Aéroport Charles de Gaulle 1 و Aéroport Charles de Gaulle 2 TGV را در انتهای خط B3 در شمال شرقی نقشه ببینید. ایستگاه اول برای دسترسی به ترمینال یک و سه مناسب بوده و ایستگاه دوم طبقه پایین ترمینال دو است. پس در انتخاب خط و ایستگاه مقصد نهایت دقت را بعمل آورید. البته شاتل رایگان CDGVAL که بین ترمینال های این فرودگاه تردد میکند گزینه مناسبی است برای کسانی که میخواهند از ترمینال یک یا سه به سیستم RER پاریس دسترسی داشته باشند. نقشه زیر مسیر CDGVAL را نشان میدهد و چنانچه مشاهده می کنید در ترمینال سه با پیاده شدن از این شاتل و خرید بلیط میتوانید وارد سیستم حمل و نقل عمومی پاریس شوید.700px-CDGVAL-plan.svgهمچنین پیشنهاد میکنیم راهنمای مترو پاریس برای مناطق توریستی که قبلا نوشته ایم را مطالعه کرده و فایل PDF مترو این شهر را نیز دانلود کرده، به همراه داشته باشید.

فرودگاه شارل دو گل

تصویر هوایی ترمینال 2A و 2B فرودگاه شارل دو گل

در همان راهنما نوشتیم که به دلیل بافت قدیمی سیستم مترو پاریس، در برخی از ایستگاه ها پله برقی یا آسانسور  وجود ندارد و ممکن است شما در حمل و نقل چمدان، کالسکه کودک و نظایر آن با مشکل مواجه شوید. در چنین شرایطی شاتل ها یا اتوبوس هایی که فقط بین فرودگاه و مناطق خاصی از شهر تردد میکنند میتواند انتخاب بهتری باشد. Roissybus یکی از این شاتل هاست که هر بیست دقیقه بین فرودگاه و اپرای پاریس تردد میکند. در حال حاضر 11 یورو قیمت بلیط آن بوده و 75 دقیقه زمان سفر شما خواهد بود. میتوانید اطلاعات به روز را از این آدرس دریافت کنید.
شاتل دیگر متعلق به Easybus است که در شهرهای گرانی مانند پاریس، لندن و ژنو ترانسفر ارزان به فرودگاه ارائه میکند. شما میتوانید ازRoyal Palais در نزدیکی موزه لوور به ترمینال دو فرودگاه شارل دوگل در مدت یک ساعت و با قیمت بسیار مناسب 2 یورو برسید. البته بدیهی است تمام شاتل ها دو طرفه بوده و اگر ورود شما از فرودگاه شارل دو گل باشد و محل اقامت در نزدیکی Palais Royal این سرویس بهترین انتخاب خواهد بود. اطلاعات بیشتر از این سرویس در سایت رسمی آن موجود است.

فرودگاه اورلی پاریس

فرودگاه Orly به مانند فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه اصلی پاریس در سالهای نه چندان دور بوده و به مرکز شهر نزدیک تر است. این فرودگاه دو ترمینال جنوبی (با عنوان فرانسوی Sud) و غربی (با عنوان فرانسوی Ouest) را شامل می شود. در حال حاضر تنها پرواز مستقیم بین تهران و پاریس توسط Iran Air به این فرودگاه، در روزهای سه شنبه و جمعه با مدت پروازی 5 ساعت و 50 دقیقه انجام می شود. در جدول زیر تعدادی از خطوط هوایی که به این فرودگاه پرواز دارند و ممکن است مورد توجه مسافرین ایرانی قرار گیرد را اشاره کرده ایم:

نام خط هواییمقصدترمینال
Iran AirتهرانSud
Air Franceتمام مقاصدOuest
Pegasusاستانبول (فرودگاه صبیحه گوکچن)Sud
Easy Jetمقاصدی مانند برلین، پیزا، رم، ونیزSud
Vuelingمقاصدی مانند بارسلون، لیسبونOuest

برخلاف فرودگاه شارل دو گل، قطارهای RER مستقیما به این فرودگاه تردد نمیکنند و توصیه میکنیم اشتباه بزرگی که ما مرتکب شدیم را انجام نداده و از گزینه های دیگر استفاده کنید. در حقیقت شما باید پس از سوار شدن به قطار RER B در ایستگاه Antony پیاده شده و سوار شاتل اتوماتیک Orlyval شوید. قسمت دوم سفر شما به تنهایی 9.5 یورو هزینه دارد، اما اگر بلیط کامل از مرکز شهر را خریداری کنید برای کل سفر حدود 12 یورو پرداخت خواهید کرد. این شاتل در هر دو ترمینال Ouest و Sud توقف میکند.
Les Cars Air France که توسط هواپیمایی فرانسه اداره می شود شامل اتوبوس هایی است که در 4 خط فعالیت میکنند. خط یک آن بین فرودگاه اورلی و مرکز شهر تردد میکند، امکان سوار و پیاده شدن در سه ایستگاه شانزلیزه، Invalides و Gare Montparnasse وجود دارد. مدت سفر از شانزلیزه حدود یک ساعت و از دو ایستگاه بعدی به ترتیب 50 و 45 دقیقه است. نرخ بلیط اتوبوس فرودگاه اورلی 12.5 یورو می باشد. اطلاعات بیشتر این سرویس نیز در این سایت در دسترس است.

فرودگاه اورلی

ورودی ترمینال جنوبی فرودگاه اورلی (به صدها عکس که بر پیشانی فرودگاه نقش بسته توجه کنید)

فرودگاه باووایس-تیلی

فرودگاه Beauvais-Tillé که مقصد اصلی پروازهای ارزان قیمت به پاریس است توسط چند شرکت هواپیمایی از جمله Ryanair مورد استفاده قرار میگیرد. البته این فرودگاه نیز از دو ترمینال شماره یک و شماره دو تشکیل شده است. پروازهای Ryanair که در سالهای اخیر توسط هموطنان ما بسیار استقبال شده است از هر دو ترمینال مدیریت می شود. این فرودگاه عملا در یک شهر دیگر واقع شده و حدود 80 کیلومتر با پاریس فاصله دارد. بنابراین در تردد ارزان به آن با مشکلاتی مواجه خواهید بود.
شاتل بدون توقف این فرودگاه شما را با قیمت 17 یورو تا Porte Maillot که ایستگاهی در خط یک و RER C است میرساند.

بدیهی است برای رسیدن به هر سه فرودگاه پاریس، استفاده از تاکسی کم دردسر ترین و البته گران ترین روش است که به آن اشاره نکردیم. در هر حال اگر برنامه سفر به پاریس دارید، اطلاع از فرودگاهی که از آن و یا به آن سفر میکنید میتواند تا حدودی در تصمیم شما تاثیر گذار باشد. یادآوری میکنیم این مطالب بر اساس اطلاعات موجود در تاریخ تنظیم آن درج شده و ممکن است دچار تغییر شود. پس حتما قبل از سفر با بررسی سایت خطوط هوایی و همینطور فرودگاه مربوطه اطلاعات به روز را به دست آورید.

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

30 دیدگاه در "راهنمای همه فرودگاه های پاریس"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین
خدادادى

سلام،
ما چند روز دیگه با پرواز ماهان به پاریس میریم-ترمینال ١ شارل دوگل- خونه اى که اجاره کردیم در ناحیه باستیل هست، ممنون میشم راهنمایى کنید با داشتن چمدان و بچه کوچیک بهترین وسیله چیه؟

حسینی

سلام و روزتون بخیر
خیلی ممنون میشم اگر من رو هم راهنمایی کنین

من ساعت ۸ شب روز ۳۱ جولای وارد فرودگاه شارل دو گل میشم در صورتی که فردا صبحش باید به مقصد آمستردام با قطار برم، سوال اولم اینکه بنظر شما هتلی در نزدیکی یا داخل فرودگاه شارل بگیرم یا بنظرتون در همون فرودگاه تا صبح منتظر بمونم؟ سوال بعد اینکه من چطوری باید از فرودگاه برم ایستگاه قطار و اصلا ایستگاه قطارش کجا هست؟ من خیلی نگرانم

خیلی لطف میکنید

جعفرزاده

درود و وقت بخیر
سپاس از اطلاعات بسیار ارزنده تون.
یک راهنمایی لطفا؟
من از ترمینال ۱ شارل دو گل میخوام با اتوبوس برم به شهر استراسبورگ.
چه مسیری را باید طی کنم تا برسم به پایانه مسافربری؟؟؟
و آیا مسیر بهتر دیگه ای پیشنهاد می کنید؟؟

مسعود نظم ده

باسلام و ادب ما اول سپتامبر از طریق ترمینال ۱ شاردوگل وارد پاریس می شویم آیا بلیط ReR و مترو و اتوبوس بصورت مشترک قابل استفاده است یعنی با تهیه یک بلیط پنج روزه پنج زون می توان از تمام خدمات حمل و نقل پاریس استفاده کرد با تشکر

علی

ببخشید دیگه جواب نمی دید؟

علی

سلام با نهایت تشکر از شما ،لطفا بفرمایید از فرودگاه CDG باید به چه طریقی به خط Bمترو سریع RERرسید؟و آیا بلیط RERبا میرو عادی تفاوت دارد؟

مهراد

سلام مجدد شما انقدر خوب راهنمایی کردین که من جسارت میکنم و بازم میپرسم من از پاریس با قطار به کلن و از کلن به امستردام میرم براى خرید بلیط توصیه یا اینکه شرکت خاصى هست که بهتر باشه یا همه در یک حده و محدودیت بار وجود داره ؟ من تو سایت تالیس رو چک کردم و اینکه در مسیر امستردام به نظرتون با یه بلیط قطار اضافه در بروکسل پیاده بشم و چند ساعت شهرو بگردم ؟ یا اینکه ارزش اینکارو نداره؟ممنون ازتون

مهراد

ممنون از راهنماییتون پس با بلیط ۵ زون از شاتل فرودگاه هم میتونم استفاده کنم؟

علی میخ چیان

سلام اگر من بخواهم از فرودگاه شارل دو گل به سمت نانتره برم بهتر یا از اورلی ونحوه خرید بلیط مترو در آنجا آیا همه با دستگاه است یا نفر هم این کار را انجام میده.برای بردن بار در داخل مترو مشکلی نیست.در پایان برای داشتن ابنترنت برروی گوشی و تماس با آن از چه اپراتوری باید استفاده کرد که سرویس خوبی داشته باشه. در آخر از شما خیلی ممنونم

مهراد

سلام خسته نباشید ممنون أز اینکه با دقت جواب میدین من میخوام از فرودگاه شارل دوگل به هتلم که شانزه لیزه اس برم بهتره با rer برم یا اتوبوس ؟ و اینکه من ۴ روز پاریسم و میخوام یه روز أوت لت برم بلیط ۵ زون بخرم یا اینکه اشتباهه؟ و اینکه اگه ۵ زون بخرم از فرودگاه میتونم باهاش به شهر بیام؟ و اینکه تو فرودگاه میتونم بخرم؟

wpDiscuz