فرانسه فن سفر

راهنمای مترو پاریس برای مناطق توریستی

بلیط مترو پاریس

در اولین سفر به پاریس اشتباهی مرتکب شدیم که باعث از دست دادن زمان بسیاری در این شهر شد. ما که چند روز قبل از آن، شهرهای کوچکی مثل فلورانس را با پای پیاده دیده بودیم با همین تفکر چند روز گرانبها را در پاریس تلف کردیم. از لوور تا ایفل را پیاده رفتیم تا از رود سن لذت ببریم، غافل از اینکه طی این مسافت 5 کیلومتری علاوه بر خستگی بسیار، ما را از دیدن سایر مناطق دیدنی شهر دور کرد. به همین دلیل تصمیم گرفتم در این مطلب علاوه بر معرفی مترو پاریس و بلیط های آن، ایستگاه هایی که در هر کدام از خطوط به مناطق توریستی پاریس نزدیک تر هستند را مشخص میکنیم تا برای سفر شما قابل استفاده باشد.
مترو پاریس که با نام Métropolitain شناخته می شود، پس از مترو مسکو بیشترین تردد را در قاره اروپا دارد و یکی از متراکم ترین سیستم های حمل و نقل در کل جهان است. به نحوی که به اغراق گفته می شود هیچ نقطه ای در پاریس نیست که بیش از 500 متر از ایستگاه مترو فاصله داشته باشد. اصطلاح مترو پس از راه اندازی مترو پاریس و از Métropolitain اقتباس شده و در برخی کشورها (مانند ایران) استفاده می شود. مترو پاریس مگر در ایام خاص (جشن سال نو و نظایر آن) 24 ساعته نیست و از ساعت 5:30 صبح شروع بکار میکند.

بلیط مترو پاریس

بلیط استاندارد +t

بلیط مترو پاریس در حالت استاندارد “+t” نام دارد که به عنوان بلیط چند سفره در مدت 1.5 ساعت از اولین مهرزنی برای مترو، اتوبوس و تراموا کاربرد دارد. در حال حاضر این بلیط بصورت تکی (1.8 یورو) و ده تایی (14.10 یورو) فروخته می شود. برای کودکان زیر 11 سال 50% تخفیف صرفا برای بلیط ده تایی ارائه می شود. بلیط فوق فقط در باجه ها یا توسط دستگاه های اتوماتیک فروخته می شود. دقت کنید که در برخی ایستگاه ها باجه وجود ندارد و دستگاه، اسکناس های درشت قبول نمیکند که این مساله ممکن است سبب تاخیر شما در رسیدن به مقصد شود.
+t توسط گیت های اتوماتیک کنترل می شود و در کمال تعجب افرادی را خواهید دید که از روی گیت می پرند تا بدون بلیط سوار شوند. در ایستگاه مقصد بازرسی صورت نمی گیرد و فقط در برخی گلوگاه ها (مثلا راهروهای باریک) ممکن است به طور ناگهانی با چندین مامور مواجه شوید. پس حتما بلیط خریداری کنید، آن را از طریق گیت اتوماتیک مهر بزنید و تا خروج از ایستگاه در محل امنی نگهداری کنید. چون ممکن است این کاغذ به درد نخور، یکی از همان افرادی را که بدون بلیط سوار شده اند، نجات دهد!!
برای استفاده بیشتر از مترو پاریس انواع Pass یک روزه، هفتگی، ماهانه و سالانه ارائه می شود که معمولا برای مسافرین مناسب نیست. به عنوان مثال بلیط هفتگی آن تخفیف مناسبی ارائه میدهد ولی در آغاز روز دوشنبه اعتبار آن صفر می شود. به جای آن میتوان Paris Visite را در یکی از بازه های زمانی یک، دو، سه و پنج روزه خریداری کرد. این Pass برای دسترسی به دو محدوده فروخته می شود: Zone یک تا سه که حومه پاریس را شامل نمی شود و Zone یک تا پنج که کل پاریس و اطراف آن و حتی RER را شامل می شود. در حالت دوم شما برای رفت و برگشت به فرودگاه، ورسای و دیزنی لند مشکلی نخواهید داشت. در جدول 1 قیمت Paris Visite برای زون های فوق و به تفکیک تعداد روز ارائه شده است. در این جدول قیمت کارت برای کودک 4 تا 11 سال را نیز درج کرده ایم. بنابراین مشخص می شود که کودک زیر 4 سال معاف از بلیط است. بر خلاف +t امکان خرید اینترنتی برای Paris Visite در این آدرس وجود دارد.

RATP PARIS

آیکون اپلیکیشن RATP

مترو پاریس عملا شامل 16 خط است که دو خط آن منشعب شده از خطوط 3 و 7 است. برخی خطوط مانند شماره های 1 و 7 و 8 و 9 دارای ایستگاه های بیشتری در محدوده مناطق دیدنی شهر است و بالطبع اگر هتل شما در نزدیک ایستگاه یکی از این خطوط باشد نیازی به تعویض خط نخواهید داشت. در جدول 2 ایستگاه هایی را گلچین کرده ام که شما میتوانید با پیاده شدن در آن از جاذبه های مشهور توریستی پاریس دیدن کنید.
در پایان ذکر این نکته را لازم میدانم که به دلیل بافت قدیمی اکثر ایستگاه های مترو پاریس، پله برقی یا آسانسور در آن ها وجود ندارد و ممکن است شما در حمل و نقل چمدان ها، کالسکه کودک و نظایر آن با مشکل مواجه شوید. در نهایت تعجب و برخلاف برخی کشورها (مانند آلمان) نقشه مترو پاریس شامل معرفی امکانات ایستگاه ها (مانند آسانسور و پله برقی) نیست و تنها یک لیست از ایستگاه های تجهیز شده برای معلولین در سایت سازمان حمل و نقل شهر پاریس به زبان فرانسه در این آدرس وجود دارد که به نظر می رسد تمرکز زیادی روی خطوط RER دارد. در هر صورت شما میتوانید آخرین نقشه رسمی سیستم حمل و نقل شهری پاریس را در این فایل PDF مشاهده و در دیوایس های قابل حمل خود (مانند موبایل و تبلت) به همراه داشته باشید. همچنین میتوانید برای دسترسی کامل به برنامه قطارها، اپلیکیشن مترو پاریس را که توسط سازمان حمل و نقل این شهر RATP تهیه شده است به طور رایگان از طریق لینک های زیر برای اندروید و ios دانلود نمایید.

دانلود از ایران اپس

دانلود اپلیکیشن ios


جدول 1

نوع Passسه زون (بزرگسال)سه زون (کودک)پنج زون (بزرگسال)پنج زون (کودک)
یک روزه12.36.125.8512.95
دو روزه201039.319.65
سه روزه27.313.755.127.5
پنج روزه39.319.767.433.65
قیمت Paris Visite را بر اساس یورو برای انواع مختلف در جدول فوق جمع آوری کرده ایم.

جدول 2

علامت خطایستگاه پیشنهادی یکجاذبه توریستی یکایستگاه پیشنهادی دوجاذبه توریستی دوایستگاه پیشنهادی سهجاذبه توریستی سه
خط یک مترو پاریسPalais royalموزه لوورCharles de Gaulle – Étoileطاق نصرتFranklin D. Roosevelt ‎شانزه لیزه
خط دو مترو پاریسCharles de Gaulle – Étoileطاق نصرت
خط سه مترو پاریسOpéra ‎  اپرا گارنیه و میدان وندوم
خط چهار مترو پاریسCité کلیسای نتردام
خط شش مترو پاریسBir Hakeim برج ایفلCharles de Gaulle – Étoileطاق نصرت
خط هفت مترو پاریسPalais royalموزه لوورOpéra ‎  اپرا گارنیه و میدان وندومChaussée d’Antin – La Fayette ‎گالری لافایت
خط هشت مترو پاریسEcole Militaireبرج ایفلOpéra ‎  اپرا گارنیه و میدان وندومConcordeمیدان کنکورد
خط نه مترو پاریسFranklin D. Roosevelt ‎شانزه لیزهChaussée d’Antin – La Fayette ‎گالری لافایتTrocadéroبرج ایفل
علامت خط 10 متروی پاریسCardinal Lemoineپانتئون
خط یازده مترو پاریسRambuteauمرکز پمپیدو
خط 12 مترو پاریسConcorde  میدان کنکورد
در جدول فوق علامت خطوط پرکاربرد نشان داده شده است. با سوار شدن به قطار هر خط و پیاده شدن در ایستگاه پیشنهادی میتوانید از جاذبه توریستی که در نزدیک ایستگاه است دیدن کنید.

با ثبت دیگاه خود ما را دلگرم کنید

45 دیدگاه در "راهنمای مترو پاریس برای مناطق توریستی"

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین

با تشکر از وقتی که میزارید و مطالب جالبتون. به وب سایت من هم سر بزنید. آیشم

مرسی از سایت خوبتون مطالب مفیدی دارین من عاشق فرانسه هستم فرهنگ و تمدن اصیل و پر باری و غذاهای لذیذ و خوشمزه ای داره خانه های قشنگ و بی نظیری هم دارن مخصوصا اجناس و کالاهای مناسبی پیدا میشه پارسال هم با تور لحظه آخر رفتم فرانسه خیلی خوب بود

سپيده

سلام و خسته نباشید
قصد سفر به پاریس را برلی ماه عسل داریم میخواستم بدونم چه موقعی مناسب تر از همه برای رفتن به پاریس هست؟ و آیا هتل ٣ یا ۴ ستاره مرکز شهری میشناسید که هم دسترسی مناسب داشته باشد هم قیمتا خیلی بالا نباشد ؟ مدت اقامتمون هم بین ٨ تا ١٠ روز است.

مجید

سلام
میشه لطفا بفرمایید از فرودگاه اورلی چه جوری می توان به فرودگاه شارل دوگل رفت ؟

رصا

با سلام :برای مسافری کە ٧۵ ساعت در مرکز پاریس بماند ۴ روز و ٣ شب ، کدام نوع بلیط برای تردد بهتر و بە صرفەتر است با احتساب رفت و برگشت بە فرودگاە شارل دوگل و اورلی.؟ و نرخ آن چقدرە؟ آیا برای سالمندان معلولین و دانشجوها تخفیف بلیط قطار و ورودی موزەها وجود دارد یا خیر؟ با تشکر رصا

سعيد

با سلام . با هواپیمایی ایر فرانس از مونت پولیه وارد فرودگاه شارل دوگل می شوم .چگونه میتونم به ایستگاه متروی Porte Maillot برسم

امير

سلام و روز به خیر . ضمن تشکر بسیار صمیمانه من یه سوال داشتم . میخواستم بدونم چجور میتونم از فرودگاه شارل دو گل به ایستگاه richelieu drouot بروم . مرسى و تشکر

مسعود

سلام مجدد ورودی روی بلیط نخورده ولی جهت اطلاع پروازمون قطری هستش

مسعود م

با سلام به شما و تشکر از وقتی که میذارید
ببخشید در خصوص paris visit cart اینطور که من متوجه شدم بایست یه کارت فیزیکی باشه که حتی اسم و فامیل هم روش نوشته بشه . سوالم اینه که اگه من اینترنتی این کارت ها رو بخرم چجوری باید لاشه فیزیکی کارت رو دریافت کنم؟یا شاید کاملا اشتباه میکتم و این فقط یه user و passworde .آره؟
ممنون میشم جوابمو بدید واگه ممکنه ایمیلی. آخه تا سه روز دیگه عازم هستیم.بازم مرسی .

محسن

سلام خسته نباشید . برنامه سفر به پاریس رو دارم البته از دوسلدورف به پاریس . هیچ اطلاعاتی از هتل های پاریس ندارم . می خواستم اگه میشه منو راهنمایی کنید که آیا هتل رو در محدوده مرکزی پاریس رزو کنم یا نه بیرون شهر هم دسترسی راحته. و سو.ال بعدی در ارتباط با مترو و چگونگی رفتن به دیزنی لند . با تشکر

wpDiscuz